Redakcja

Aby po lekach nie bolał brzuch

Aby po lekach nie bolał brzuchPo zażyciu leków mogą wystąpić skutki uboczne. Do tych, które występują wyjątkowo często należą: nudności, wymioty, wzdęcia, bóle brzucha. Co je wywołuje? Czy można im zapobiec?

Dlaczego pojawiają się skutki uboczne?

Skutki uboczne, które objawiają zgagą, nudnościami, wymiotami, biegunką lub bólami brzucha mogą być efektem:

  • podrażnienia śluzówki, która wyścieła przewód pokarmowy. Delikatną śluzówkę mogą podrażniać preparaty zaliczane do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo często taki efekt wywołują preparaty, w których składzie jest kwas acetylosalicylowy;
  • zaburzenia jelitowej flory bakteryjnej. Takie mogą być efekty przyjmowania nie tylko antybiotyków, ale także środków na przeczyszczenie.

Skutki uboczne ze strony układu pokarmowego mogą być także efektem zażycia leków, które zawierają składniki, na które dana osoba jest uczulona. Mogą to być na przykład leki, które zawierają laktozę.

Jak uniknąć skutków ubocznych?

Niektórym dolegliwościom można zapobiegać. Już na samym początku antybiotykoterapii, w jej trakcie i przynajmniej przez dwa tygodnie po jej zakończeniu należy zażywać probiotyki. To preparaty, które zawierają specjalnie wyselekcjonowane kultury bakterii. Po zakończeniu kuracji warto pić także jogurty z żywymi kulturami bakterii. Wybierając leki przeciwbólowe, wybierajmy te, które zawierają paracetamol. Są bardziej łagodne dla żołądka. W przypadku długotrwałego stosowania leków należących do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (na przykład aspiryny ze wskazań kardiologicznych), warto poprosić lekarza o przepisanie preparatów osłonowych. Lekarz może także dopasować wszystkie leki, które dany pacjent musi na stałe zażywać tak, aby ryzyko wystąpienia dolegliwości ze strony układu pokarmowego było jak najmniejsze.

Ryzyko wystąpienia skutków ubocznych rośnie wraz ze zwiększeniem ich dawki. Nie sięgajmy po leki zbyt pochopnie. Stosując środki przeciwbólowe wybierajmy te, które zawierają składniki bardziej przyjazne dla żołądka. A w czasie kuracji antybiotykiem pamiętajmy o zażywaniu probiotyków.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *