Browsing articles in "Alergie i uczulenia"

Budowa i funkcje górnych dróg oddechowych

Oddychanie stanowi jedną z najważniejszych funkcji organizmu. Kluczową rolę w oddychaniu odgrywają górne drogi oddechowe, do których należy jama nosowa i zatoki przynosowe. Przeczytaj cały artykuł »

HIV i inne choroby

HIV i inne choroby Trwające badania nad groźnym wirusem HIV pozwalają przypuszczać, że niedługo już pojawi się szczepionka na hiv. Już dziś testowane są na ludziach nowe szczepionki na HIV, które mają zapobiegać chorobie, zmniejszać ryzyko zachorowana czy też w razie zakażenia zmniejszać szybkość namnażania się wirusa. Jak na razie jednak, nic nie chroni lepiej przed zakażeniem niż ostrożność.

Przeczytaj cały artykuł »

Objawy niewydolności serca i zły cholesterol

Objawy niewydolności serca i zły cholesterol Tak zwany zły cholesterol to najczęściej cholesterol LDL. Jego podwyższenie powoduje spożywanie wielu różnorodnych potraw, w tym i takich, które nie zawsze postrzegane są jako potrawy nie zdrowe. W takich przypadkach należy zdawać sobie sprawę z tego, iż do swojej diety należy włączać także i taki produkty, które zawierają tak zwany dobry cholesterol, albo powodują redukcję złego cholesterolu we krwi.

Przeczytaj cały artykuł »

Rak piersi

Rak piersiPrzyczyn, a dokładniej czynników ryzyka, które mogą wywoływać nowotwory piersi jest bardzo wiele. Zacząć można bynajmniej od tych, które są najbardziej oczywiste, a więc od palenia papierosów. Papierosy powodują nie tylko takie nowotwory, są na tyle uniwersalne że sprzyjają rozwojowi zdecydowanej większości nowotworów w organizmie człowieka, aczkolwiek rak piersi przyczyny jest jednym z groźniejszych.

Przeczytaj cały artykuł »

Bóle głowy i rak płuc

Bóle głowy i rak płucOd czasu do czasu każdemu z nas przytrafia się ból głowy o różnym nasileniu. Z takim bólem można sobie jednak dosyć dobrze radzić, niekoniecznie przy zastosowaniu zwykłych leków. To w jaki sposób najlepiej jest się w tym przypadku leczyć uzależnione jest od rodzaju bólu.

Przeczytaj cały artykuł »

Pomoc przy odmrożeniach i inne porady

Pomoc przy odmrożeniach i inne poradyZima i czas mrozów na szczęście już powoli poza nami, ale i tak warto jest wiedzieć w jaki sposób powinno postępować się w przypadku stwierdzenia odmrożeń. Niezależnie od tego czy są to głębokie odmrożenia pierwsza pomoc czy też tylko powierzchowne, wiele zasad pierwszej pomocy jest takich samych. Pierwszym mitem dotyczącym odmrożeń jest to, że pomóc może pocieranie skóry śniegiem.

Przeczytaj cały artykuł »

Problemy z rzucaniem palenia

Problemy z rzucaniem paleniaPapierosy są bardzo popularnym, pomimo swojej ogromnej szkodliwości nałogiem. Co istotne mogą one uzależniać też psychicznie. Wynika to z tego prostego faktu, że papierosy traktowane są przez palaczy jako panaceum praktycznie na wszystko. Ilość palonych przez palacza papierosów wzrasta w przypadku sytuacji stresogennych, gdyż przypisuje się im działanie uspokajające.

Przeczytaj cały artykuł »

Dlaczego coraz więcej osób łapie alergie

W ostatnich latach odnotowano znaczący wzrost liczby alergików co jest nieco niepokojącym wskaźnikiem, gdyż coraz więcej młodych ludzi cierpi na tego typu schorzenie i zmuszeni są oni do sezonowego zażywania leków mających na celu osłabienie działalności alergenów, które potrafią być bardzo nieprzyjemne. Ktokolwiek ma uporczywe alergie to wie, że nie jest to nic miłego i piękne wiosenne dni zamieniają się przez to w prawdziwy koszmar, który potrafi zepsuć nawet najpiękniejszy dzień. Przeczytaj cały artykuł »