Redakcja

Jak prawidłowo dbać o skórę dzieci z AZS?

Jak prawidłowo dbać o skórę dzieci z AZS?

AZS u dzieci dotyka statystycznie co piąte dziecko w Polsce. Najczęściej choroba atakuje już w pierwszym roku życia.

Chociaż leczenie jest uciążliwe i długotrwałe to jednak jak najbardziej możliwe.

Co to jest AZS

Atopowe zapalenie skóry to choroba o podłożu alergicznym, związania z zaburzeniami układu odpornościowego, genetyką oraz nieprawidłowym łuszczeniem się naskórka. AZS u dzieci objawia się początkowo w postaci bardzo suchej skóry oraz czerwonymi plamami, które następnie rozrastają się, a w centralnej ich części powstaję zgrubiała warstwa łuszczącego się naskórka. Rumień najczęściej występuje na zgięciach stawu łokciowego, kolanowego, policzkach, czole oraz owłosionej części głowy. U starszych dzieci atopowe zapalenie skóry może objąć bardzo duże powierzchnie ciała. Dziecko dotknięte AZS cierpi na silny świąd, który nie pozwala mu spać może też mieć problemy z oddychaniem.

Przede wszystkim odpowiednia pielęgnacja

Kiedy tylko zauważymy niepokojące objawy powinniśmy natychmiast udać się do lekarza dermatologa. Ten na bazie badania krwi ustali alergen uczulający nasze dziecko i określi czy mamy do czynienia z atopowym zapaleniem skóry. Po powrocie od lekarza pierwszym krokiem jest eliminacja z naszego otoczenia substancji uczulających. Następnie powinniśmy zadbać o właściwą pielęgnacje skóry dziecka. Idealnie nadają się do tego emolienty. To kosmetyki bazujące na naturalnych produktach, pozbawione substancji zapachowych i utrwalaczy. Pielęgnując skórę tworzą na jej powierzchni warstwę ochronną, która nie pozwala wnikać w głębsze warstwy skóry substancjom szkodliwym, a jednocześnie nie dopuszcza do utraty wody przez skórę. Dzięki temu skóra pozostaję dłużej nawilżona i bardziej odporna na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Emolienty występują na rynku w postaci żelów pod prysznic, mydła, balsamów do ciała, kremów czy oliwki – dokładne informacje tutaj.

Dziecko cierpiące na atopowe zapalenie skóry powinniśmy kąpać maksymalnie kwadrans dziennie w temperaturze wody nie przekraczającej dwudziestu pięciu stopni. Wrażliwej skóry dziecka nie wolno wycierać. Najrozsądniej jest przykładać ręcznik bawełniany do ciała i stopniowo je osuszać. Po wysuszeniu należy nanieść na skórę balsam nawilżający.

Przy zdiagnozowaniu AZS dziecko powinno dodatkowo unikać przebywania w pobliżu osób palących, leżenia na dywanie lub wykładzinie ze względu na roztocza oraz przebywania w pobliżu psów i kotów. Jeśli mimo starannej pielęgnacji objawy nie ustępują bądź się wręcz nasilają konieczne będzie podanie leków. Nie wolno tego robić na własną rękę. O leczeniu farmakologicznym zadecydować może tylko i wyłącznie lekarz.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *