Redakcja

Jak rozpoznać zapalenie zatok?

Wielu z nas może cierpieć na zapalenie zatok i nie zdawać sobie z tego sprawy. Jeśli od kilku dni męczy cię katar, pobolewa cię głowa w okolicach czoła i nosa, może być to choroba zatok.

Jak rozpoznać zapalenie zatok?Przyczyny zapalenia zatok mogą mieć podłoże wirusowe, grzybicze a nawet spowodowane próchnicą! Na problemy z zatokami są bardziej narażone osoby, które cierpią na alergię, astmę, bądź mają jakieś wady anatomiczne np. skrzywienie przegrody nosa, albo przerost migdałków.

Objawy choroby zatok są następujące, w zależności od umiejscowienia. Przy bólu w okolicach czoła mamy do czynienia z zapaleniem zatok czołowych. Jeśli nasz ból ulokowany jest w okolicach szczęki, zębów i policzków to cierpimy na infekcje zatok szczękowych. Spuchnięte powieki i okolice oczu wskazują na zatoki sitowe.

Przy wymienionych bólach, warto wspomnieć także o innych objawach chorych zatok. Niepokojąca jest wydzielina z nosa: ta wodnista i przezroczysta świadczy o wirusach, gęsta i ropna o bakteriach. Przy zapaleniu zatok pojawiają się także dolegliwości związane z ogólnym osłabieniem organizmu. Pojawia się osłabienie, gorączka, złe samopoczucie, czy brak apetytu. Warto wspomnieć, że bóle zatok nasilają się także rano i przy pochyleniu głowy w dół.

Chore zatoki wymagają udania się do laryngologa. Jeśli jednak nasze objawy są delikatne, możemy spróbować się wspomóc domowym sposobami.

W tej sytuacji sprawdzą się kompresy z soli jodowo-bromowej, którą bez problemu można kupić w aptece. Sól należy podgrzać na patelni, później taką ciepłą zawinąć w ściereczkę i przykładać do nosa. Związki jodu i bromu przyspieszą oczyszczanie zatok z wydzieliny. Podobne okłady możemy wykonać także z grochu. Dobrym sposobem na złagodzenie objawów zapalenia zatok są inhalacje, polegające na wdychaniu gorącej pary z olejkami eterycznymi.

Chore zatoki mogą boleśnie uprzykrzyć nam życie. Jeśli pojawią się u nas objawy ich zapalenia, nie warto zwlekać, tylko natychmiast udać się do lekarza. Domowe sposoby powinny być traktowane jak uzupełnienie leczenia i to tylko za zgodą specjalisty.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *