Redakcja

Jak rozwijała się farmacja?

Jak rozwijała się farmacja?Farmacja to całokształt wiedzy na temat leków. Historycy farmacji uważają, że rodziła się ona już w czasach prehistorycznych. Już wtedy człowiek zauważył, że niektóre rośliny – całe lub ich fragmenty – mogą wywołać oszołomienie, uśpienie lub uśmierzać ból. Za pierwszy świadomie wykorzystywany przez człowieka lek roślinny uznane zostało opium.

Opium- lek na wszystko

Już cztery tysiące lat temu Sumerowie znali i używali opium. Substancja ta była znana także w starożytnej Grecji. W starożytności oraz w okresie średniowiecza opium było jednym ze składników driakwi: leku uniwersalnego stosowanego na wszystkie znane wówczas choroby. Jeszcze w XVII wieku uważano opium za skuteczny i uniwersalny lek przeciwbólowy, rozkurczowy i przeciwkaszlowy. Szybko jednak dostrzeżono jego drugą stronę. Przekonano się, że zażywanie opium prowadzi do uzależnienia.

Kwas acetylosalicylowy

W laboratoriach działających przy aptekach, w koncernach farmaceutycznych przez wiele lat pracowano nad wynalezieniem nowych preparatów leczniczych. Jednym z ich bardzo dużych osiągnięć było zdobycie umiejętności sztucznego wytwarzania kwasu salicylowego. Odkryto, że substancja ta ma działanie przeciwbólowe i antyreumatyczne. Substancja ta bardzo mocno jednak podrażniała śluzówkę żołądka. Prace prowadzono więc nadal, szukając zbliżonej substancji, która nie powodowałaby takich skutków ubocznych. W ten sposób dokonano kolejnego, przełomowego odkrycia: kwasu acetylosalicylowego. Po oczyszczeniu go można było rozpocząć produkcję na szeroką skalę. W 1897 roku rozpoczęto sprzedaż aspiryny w formie proszku. W tabletkach aspiryna pojawiła się w roku 1904. Obecnie preparaty zawierające kwas acetylosalicylowy należą do najbardziej popularnych leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych. Do Amerykanie wykazali, że kwas acetylosalicylowy zapobiega zawałowi serca.

Początków farmacji można upatrywać już w starożytności. Dzisiaj nowe leki opracowywane są w nowoczesnych pracowniach koncernów farmaceutycznych.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *