Redakcja

Jak stosować leki przeciwbólowe?

Jak stosować leki przeciwbólowe?Źle zażywane leki przeciwbólowe dostępne bez recepty mogą nam zaszkodzić. Jak skutecznie leczyć ból, a przy tym sobie nie szkodzić?

Uważnie wybierajmy lek przeciwbólowy

W przypadku pewnych chorób, leki musimy wybierać szczególnie ostrożnie. Jeżeli cierpimy na cukrzycę pamiętajmy, że leki należące do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych mogą nasilić działanie tabletek przeciwcukrzycowych. W efekcie może dojść do nadmiernego obniżenia poziomu glukozy we krwi. Uważnie leki przeciwbólowe powinny dla siebie wybierać także osoby, które cierpią na wątrobę lub żołądek. Osoby, które cierpią na wątrobę (na przykład wirusowe zapalenie wątroby) nie powinny wybierać paracetamolu. W ich przypadku lepszy jest jeden z niesteroidowych leków przeciwzapalnych: ibuprofen lub aspiryna. Ale z kolei NLPZ nie są wskazane przy wrzodach żołądka. Paracetamol sprawdza się lepiej także w przypadku nadciśnienia.

Pilnujmy zalecanych dawek

Norma dzienna dla kwasu acetylosalicylowego i paracetamolu wynosi 8 tabletek po 500 miligramów. W zbyt dużej dawce leki te (szczególnie paracetamol) stają się toksyczne. W przypadku ibuprofenu norma wynosi 3 razy po 400 miligramów. Przekroczenie dawek, które są zalecane grozi przedawkowaniem lub wystąpieniem niepożądanych działań.

Nie dajmy leków dla dorosłych dzieciom

W tabletkach dla osób dorosłych dawka leku jest zbyt duża, aby można je było bezpiecznie podać dzieciom. Dlatego wybierajmy tylko preparaty specjalnie przeznaczone dla maluchów.

Co zadziała najszybciej?

Leki przeciwbólowe dostępne są w postaci:

  • tabletek. Zaczynają działać po 25 minutach. Są wygodne w stosowaniu;
  • rozpuszczalnej. Lek jest gotowy do wchłonięcia. Zaczyna działać już po 5 minutach. Czasem działa nawet szybciej od leku w postaci zastrzyków;
  • kapsułek. W środku znajduje się płynny roztwór substancji leczniczej. Jest on uwalniany błyskawicznie. Zaczyna działać po 15 minutach.

Nigdy nie mieszajmy tabletek przeciwbólowych z alkoholem. Jeżeli po kilku drinkach rozboli nas głowa, lepiej zażyjmy ibuprofen. Szczególnie niebezpieczną mieszankę tworzy alkohol i paracetamol.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *