Redakcja

Jak zwalczyć grypę?

Jak zwalczyć grypę?Najskuteczniejszą ochroną przed grypą jest coroczne poddawanie się szczepieniu. Szczepienia przeciw grypie nie cieszą się w naszym kraju popularnością. Na grypę choruje więc spora liczba osób. Jak poradzić sobie, kiedy dopadnie nas infekcja?

Jak możemy się zarazić?

Grypa to zakaźna choroba wirusowa, która najczęściej przenosi się drogą kropelkową. Niestety, wirus grypy przenosi się także poprzez pocałunek czy używanie tych samych sztućców, co osoba chora.

Jak złagodzić objawy?

Grypa rozwija się bardzo szybko. Typowe objawy to: szybko rosnąca temperatura ciała, bóle mięśni, gardła i głowy, kaszel. Często dołącza również katar. Mogą także pojawić się nudności i wymioty. Objawy nasilają się na drugi, czasem na trzeci dzień choroby. Kiedy podejrzewamy, że dopadła nas grypa, a nie zwykłe przeziębienie (rozwija się wolno), przez kilka dni musimy zostać w domu w łóżku. Do tego zażywamy środki, które łagodzą objawy grypy. Dostaniemy je w każdej aptece bez recepty. Kaszel i ból gardła złagodzą tabletki do ssania. Ból gardła złagodzi także płukanka z ciepłej wody i soli. W czasie infekcji musimy dużo pić. Wskazane jest picie napotnie działającej herbatki z dodatkiem soku z malin. Napotnie działa także napar z suszonych kwiatów bzu czarnego lub suszonych kwiatów lipy. Warto pić również herbatkę z dodatkiem miodu. Pamiętajmy, aby przed dodaniem miodu ostudzić ją. Miód straci swoje lecznicze właściwości, jeśli rozpuścimy go w płynie (ziołowym naparze, wodzie, herbacie), którego temperatura jest wyższa niż 40 stopni Celsjusza. W czasie grypy warto nacierać klatkę piersiową i plecy rozgrzewającymi preparatami. Możemy wybrać gotowe maści apteczne lub zwykłą kamforę. Dostarczmy również organizmowi większych ilości witaminy C. Mnóstwo tej witaminy zawierają owoce dzikiej róży.

Grypa sama w sobie nie jest groźną chorobą. Jest groźna dlatego, że może powodować groźne powikłania. Dlatego nie powinniśmy jej lekceważyć. Koniecznie kilka dni musimy spędzić leżąc w łóżku. Pamiętajmy też, że skutecznie przed grypą ochroni nas szczepionka.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *