Redakcja

Jakich produktów należy unikać zażywając leki?

Jakich produktów należy unikać zażywając leki?Zażywane zgodnie z zaleceniami lekarza leki nie zaszkodzą nam. Ale substancje, które są w nich zawarte skojarzone z pewnymi produktami spożywczymi, mogą wywołać niepożądane reakcje. Jakich połączeń powinniśmy unikać?

Antybiotyk plus soki

Skutecznie leczą infekcje bakteryjne. Leki te powinniśmy zażywać godzinę przed lub dwie godziny po posiłku. Nie należy popijać ich żadnym sokiem. W szczególności pamiętajmy, aby nie popijać antybiotyków sokiem grejpfrutowym, który zaburza wchłanianie leku. W czasie kuracji antybiotykiem, jeżeli mamy ochotę na zjedzenie świeżego grejpfruta, jemy go przed lub po przyjęciu leku. W okresie infekcji, która wymaga przyjmowania antybiotyku lepiej zrezygnujmy ze wszystkich owoców cytrusowych. Po przyjęciu ostatniej dawki antybiotyku konieczne jest przyjmowanie probiotyków, które pomagają w odbudowaniu kolonii dobrych bakterii żyjących w przewodzie pokarmowym.

Paracetamol i czosnek

Alicyna – jedna z substancji, które zawiera czosnek – wchodzi z reakcje z pewnymi lekami. Jeżeli zjadamy dziennie dwa i więcej ząbków czosnku, nie możemy jednocześnie zażywać preparatów z paracetamolem. Sam czosnek w dużej ilości może doprowadzić do uszkodzenia wątroby, a paracetamol ryzyko to zwiększa. Czosnku nie należy także łączyć z lekami zawierającymi kwas acetylosalicylowy. Osoby, które jedzą dużo czosnku powinny sprawdzać, czy w lekach, które zażywają nie ma nie tylko kwasu acetylosalicylowego, ale także substancji rozrzedzających krew: papainy, wyciągu z pokrzywy, pyridamolu. Nie należy przesadzać z ilością zjadanego dziennie czosnku także w przypadku przyjmowania leków przeciwcukrzycowych.

Lukrecja i leki moczopędne

Korzeń lukrecji ma bardzo słodki smak, do tego łagodzi on kaszel i ułatwia odkrztuszanie. Stąd też odwary z korzenia lukrecji wchodzi w skład syropów przeciwkaszlowych. Ale lukrecja przyspiesza wydalanie z organizmu jonów potasu. Stąd też preparatów tych powinny unikać osoby, które zażywają leki moczopędne. Po preparaty z lukrecją ostrożnie powinny sięgać także kobiety, które stosują antykoncepcję hormonalną.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *