Redakcja

Jakie leki na grypę?

Jakie leki na grypę?Grypa jest jedną z najgroźniejszych chorób zakaźnych. Czy są na nią skuteczne lekarstwa?

Środki przeciwgrypowe: czy są skuteczne?

W mediach od wczesnej jesieni pojawiają się reklamy środków przeciwgrypowych. Są one dostępne bez recepty, ale uwaga: nie leczą one grypy, nie zapobiegają też ewentualnym powikłaniom. Mogą one jednak łagodzić bóle mięśni czy obniżać gorączkę. Z pewnością więc poprawiają nasze samopoczucie, gdyż zmniejszają nasilenie objawów towarzyszących grypie.

Czy witamina C leczy grypę?

Lekiem zwalczającym grypę nie jest także witamina C. Na przebieg tej choroby (także zwykłego przeziębienia) nie ma ona żadnego wpływu. Infekcji wywołanej wirusem grypy nie można także zwalczyć przyjmując antybiotyk. Antybiotyki to grupa leków, która jest przeznaczona jedynie do zwalczania infekcji wywołanych przez bakterie. W przypadku infekcji grypowej lekarz może przepisać antybiotyk tylko, jeśli dojdzie do wtórnego nadkażenia bakteryjnego.

Inhibitory neuraminidazy

Na chwilę obecną jedynymi środkami, które pomagają zwalczyć wirusy grypy są inhibitory neuraminidazy. Z tej grupy leków w naszym kraju dostępne są tylko dwa: zanamiwir i oseltamiwir. Preparaty te są dostępne wyłącznie na receptę. Mogą zostać podane tylko tym pacjentom, u których zakażenie wirusem grypy zostało rozpoznane nie tylko na podstawie objawów, ale także zdiagnozowano je przy pomocy testu laboratoryjnego. Inhibitory neuraminidazy działają skutecznie tylko w sytuacji, kiedy pacjent otrzyma je w jak najkrótszym czasie od chwili pojawienia się pierwszych objawów grypy. Optymalnie byłoby, gdyby leki zostały podane w czasie 36 godzin od wystąpienia objawów. Najpóźniej można je podać po 48 ośmiu godzinach.

Uderzeniowa dawka witaminy C, dostępne bez recepty środki, które reklamowane są jako przeciwgrypowe, ani antybiotyki nie są lekarstwem na grypę. Jednym dostępnym obecnie lekiem na grypę są inhibitory neuraminidazy. Działają one skutecznie tylko wtedy, jeśli zostaną podane nie później niż 48 godzin od pojawienia się pierwszych objawów.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *