Redakcja

Kuracje na bóle stawów

Kuracje na bóle stawów Wraz z wiekiem wiele osób uskarża się na bóle stawów. Jest obecnie jednak tyle metod, że dolegliwości te można skutecznie złagodzić. Niektóre z nich możemy zastosować w zaciszu własnego domu.

Solankowe kąpiele

Solanki zawierają szereg leczniczych minerałów. W trakcie kąpieli z dodatkiem leczniczej soli bocheńskiej lub iwonickiej przenikają w głąb chrząstek stawowych i tkanek. Łagodzą dolegliwości bólowe, poprawiają ukrwienie i odżywiają. Kąpiele solankowe można stosować 2-3 razy w tygodniu profilaktycznie lub doraźnie w razie wystąpienia dolegliwości. Aby lecznicze minerały były bardziej skuteczne, po kąpieli nie spłukujmy ciała, a jedynie delikatnie je osuszmy. Sól bocheńska lub iwonicką dostaniemy w każdej aptece, kąpieli możemy zażywać nie tylko w uzdrowisku.

Preparaty z glukozaminą

W aptekach dostępne są bez recepty preparaty z glukozaminą, chondroityną, kolagenem. Substancje te czasem się ze sobą łączy (chondroitynę z kolagenem), czasem też wchodzą w skład leczniczych preparatów pojedynczo. Odżywiają one chrząstkę stawową, poprawiają jej wytrzymałość. Kuracja przyniesie skutek, jeśli będziemy je zażywać co najmniej przez okres dwóch miesięcy.

Tłuszcze omega-3

Znajdziemy je w olejach roślinnych, głównie lnianym i rzepakowym. Warto sięgnąć nie tylko po nie, ale także po zawierającą kwas oleinowy oliwę z oliwek. Kuracja powinna trwać przynajmniej trzy miesiące. Jest bardzo prosta: wybrany olej dodajemy do sałatek w ilości 2 łyżek dziennie. Zamiennie możemy też pić tran. Dzięki dodatkowi zdrowych tłuszczy do potraw zwiększymy ruchomość stawów, złagodzimy też proces zapalny.

Termoterapia

W złagodzeniu dolegliwości bólowych stawów bardzo skuteczna jest zarówno krioterapia, jak też termoterapia. Zabiegi termoterapii dostępne są w sanatoriach, podobnie i zabiegi krioterapii. Są refundowane.

W przypadku dolegliwości bólowych doraźnie możemy sobie pomóc stosując żele i maści przeciwbólowe. W niektórych z nich wśród składników są niesteroidowe leki przeciwzapalne. Do innych dodawana jest rozgrzewająca kamfora.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *