Redakcja

Leki na ból brzucha

Leki na ból brzuchaZ bólem brzucha radzimy sobie sięgając po węgiel, tabletki przeciwbólowe lub ziołowe herbatki. Jak i na jakie dolegliwości je stosować, aby naprawdę nam pomogły? Po jakie preparaty dostępne bez recepty możemy sięgnąć?

Lek rozkurczowy

Kiedy boli nas brzuch, bardzo często sięgamy po tabletki przeciwbólowe. Przy pewnych dolegliwościach są one skuteczne, przy innych niekoniecznie nam pomogą. W przypadku bólów brzucha zamiast tabletek przeciwbólowych, lepiej jest wybrać leki rozkurczowe. Przyczyną dolegliwości są bardzo silne skurcze mięśni gładkich. Leki rozkurczowe prowokują je do rozprężenia.

Smecta

Kiedy dokucza nam biegunka, najczęściej zażywamy węgiel leczniczy. Ale jego działanie polega na tym, że wiąże on toksyny i to tylko wtedy, gdy przyczyną biegunki jest infekcja bakteryjna. Aby węgiel zadziałał skutecznie, w ciągu doby musimy zażyć nie mniej niż 12 tabletek. Stąd też w przypadku biegunki lepsza okazuje się Smecta – zażywamy nie więcej niż 3 saszetki w ciągu doby. Preparat nie tylko wiąże odpowiedzialne za biegunkę drobnoustroje, ale dodatkowo zwiększa wytrzymałość błony śluzowej, która wyścieła przewód pokarmowy. W przypadku biegunki wywołanej infekcją wirusową, także ten środek nie jest skuteczny. Biegunka ustępuje w tym przypadku samoistnie.

Miętowa herbatka

Bardzo często przy bólach brzucha sięgamy po miętę. Jest ona skuteczna na niestrawność i wzdęcia. Zmniejsza napięcie mięśni gładkich, wspomaga nie tylko wydzielanie soku żołądkowego, ale także żółci. Ale po miętę nie powinniśmy sięgać przy grypie żołądkowej. Nie jest ona polecana osobom, które cierpią na refluks żołądkowo-przełykowy. W przypadku bólów brzucha i zgagi bardziej skuteczne są leki, które hamują wydzielanie kwasu solnego. Nie nasilają one tak jak mięta odruchu wymiotnego, nie nasilają także refluksu.

Wybierając domowe sposoby na ból brzucha, stosując przy tych dolegliwościach leki dostępne bez recepty powinniśmy zachować ostrożność. Niektóre leki nasilają bowiem dolegliwości zamiast je łagodzić.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *