Redakcja

Leki przeciwbólowe i uzależnienie

Leki przeciwbólowe i uzależnienieCoraz częściej słyszy się o tym, że leki przeciwbólowe powodować mogą uzależnienia. Nie wynika to jednak z tego jakie składniki owe leki zawierają, ale w dużej mierze z tego, że jest to raczej uzależnienie psychologiczne. Osoby, które takie leki zażywają powinny mieć się więc na baczności i wiedzieć w jakich warunkach i kiedy należy takie właśnie lekarstwa stosować.

Jeśli stosujemy je samodzielnie na przykład na ból kolana to powinniśmy kierować się nie tylko tym co jest napisane w samej ulotce, ale też i ogólną złotą zasadą jeśli chodzi o zażywanie takich leków. Zasada jest tutaj taka, że lek przeciwbólowy należy brać dopiero wtedy gdy ból głowy się pojawi, a najlepiej wtedy gdy jest to ból silny.

Groźne uzależnienie

Nie powinno się przyjmować takich leków profilaktycznie, gdyż bardzo często jest to właśnie jeden z pierwszych kroków do uzależnienia się od takowych lekarstw. Niektórzy pacjenci co prawda powinni przyjmować takie leki regularnie w dawkach zaleconych przez lekarza, ale chodzi tutaj o szczególny rodzaj pacjentów, czyli o osoby, u których występować może choroba wrzodowa albo bóle reumatyczne. Jest to nie tylko silny, ale i przewlekły ból, tak więc zanim sama choroba nie zostanie zaleczona, lekarz może zalecić przyjmowanie takich leków. Czasem, lekarze doradzają przyjmowanie konkretnych leków przeciwbólowych. Jak wiadomo jedne z takich lekarstwa sprawdzą się o wiele lepiej jeśli chodzi o ból po operacyjny, a inne leki tego typu pomogą nam gdy problemem będzie ból głowy oraz gorączka.

Konsultacja z lekarzem

Jeśli stwierdzimy u siebie podstawowe problemy, czyli przyjmowanie takich leków regularnie, nawet pomimo tego że nic już nas nie boli, ale z obawy przed bólem właśnie, to powinniśmy zgłosić się możliwie szybko do lekarza specjalisty. Wiele osób bagatelizuje ten problem, ale może być on równie szkodliwy jak każde inne uzależnienie. Powodować może podobne problemy, ale im wcześniej zaczniemy temu przeciwdziałać to o wiele łatwiej będzie nam się takiego uzależnienia pozbyć. Tylko w niektórych przypadkach konieczne jest skierowanie do specjalnego ośrodka odwykowego.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *