Redakcja

Leki w leczeniu bezsenności

Leki w leczeniu bezsennościEfektywny sen jest nam niezbędny do zachowania zdrowia. Osoby, które cierpią na bezsenność częściej zapadają na depresję, cukrzycę, nerwicę, częściej też chorują na zawał serca. Jakie leki stosuje się w leczeniu bezsenności?

Kiedy cierpimy na bezsenność najczęściej najpierw sięgamy p dostępne bez recepty leki uspokajające. Zawierają one walerianę i są skuteczne tylko wtedy, gdy zaśnięcie utrudnia nam podenerwowanie. Leki na bazie ekstraktów ziołowych nie zawsze są jednak skuteczne. Stąd też wiele osób zgłasza się do lekarza z prośbą o silniej działające leki, które są dostępne jedynie na receptę.

Leki starszej generacji

Należą do nich barbiturany. Stosuje się je jednak coraz rzadziej, gdyż wywołują wiele niepożądanych skutków ubocznych. Po ich zażyciu następnego dnia pacjenci czują się rozbici. Nagłe odstawienie leku z grupy barbituranów wywołuje napady drgawkowe, omamy, lęk, bóle brzucha, zaburzenia krążenia.

Leki nowej generacji

Organiczne związki chemiczne, czyli leki na bezsenność nowej generacji działają silnie nasennie i mają mniej skutków ubocznych. Mimo to nie powinny być stosowane dłużej niż kilka tygodni. Nie ma po nich tak zwanego efektu odstawiennego (czyli objawów opisanych wyżej), nie powodują one także spłycenia fazy snu głębokiego. Jednak zażywane dłużej codziennie uzależniają. Stąd też powinny być przyjmowane jedynie w koniecznych sytuacjach. Nigdy po leki te nie należy sięgać nad ranem, będziemy po nich spać aż do południa.

Inne leki

Bardzo często przyczyną bezsenności są takie schorzenia jak nadczynność tarczycy, nieustabilizowane ciśnienie tętnicze, cukrzyca. W przypadku tych schorzeń w leczeniu stosuje się więc farmaceutyki, które mają za zadanie przede wszystkim skuteczne wyleczenie podstawowego schorzenia. Dopiero wówczas lekarz może zastanowić się, czy konieczne jest wsparcie leczenia także lekami stosowanymi w terapii bezsenności.

Kiedy mamy problemy z zaśnięciem bardzo często sięgamy po leki dostępne bez recepty. Nie zawsze jednak okazują się one skuteczne. Wtedy konieczne są preparaty dostępne jedynie z przepisu lekarza.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *