Browsing articles in "Medycyna"

Warto sięgać po jagody goji

Coraz lepiej znane w naszym kraju jagody goji to prawdziwy skarb tradycyjnej medycyny chińskiej, chociaż trzeba zaznaczyć, że najprawdopodobniej po raz pierwszy wykorzystane zostały w Indochinach już ponad 2500 lat temu. Nie ma to oczywiście większego znaczenia dla wartości prozdrowotnych rośliny, ale 2500 lat testów klinicznych musi naprawdę robić wrażenie. Omawianie jej właściwości warto jest zacząć od najbardziej kontrowersyjnej kwestii – walki z rakiem. Przeczytaj cały artykuł »

Co zrobić, gdy dojdzie do ataku astmy?

Co zrobić, gdy dojdzie do ataku astmy?Na astmę choruje coraz więcej osób. Jej przyczyny nie są do końca znane, na pewno do rozwoju choroby przyczynia się palenie papierosów oraz nieleczona lub źle leczona alergia. Objawy astmy są bardzo dokuczliwe; można je łagodzić lub wręcz uniknąć regularnie przyjmując leki i unikając sytuacji, które wywołują atak choroby. Co jednak zrobić, gdy mimo wszystko pojawi się atak astmy. Przeczytaj cały artykuł »

Czy PMS to choroba?

Czy PMS to chorobaPrzed krwawieniem miesięcznym zdecydowana większość kobiet uskarża się na liczne, nieprzyjemne objawy – wzdęcia, bóle głowy czy bolesność piersi. To objawy, które są spójne dla zespołu napięcia przedmiesiączkowego – PMS. Czy jest to choroba, czy tylko dolegliwość, która ściśle wiąże się z fizjologią kobiety? Przeczytaj cały artykuł »

Zdrowa dieta: owoce

Zdrowa dieta: owoceSą bezcennym źródłem witamin, składników mineralnych i błonnika. Chronią one przed różnymi chorobami. Jednego dnia powinniśmy zjeść minimum 3 porcje owoców. Jakie warto szczególnie wybierać? Przeczytaj cały artykuł »

Oleje dla zdrowia

Oleje dla zdrowiaOleje roślinne dostarczają organizmowi cennych kwasów tłuszczowych. Są bogate w witaminy: A, D, E i K. Zawierają także substancje, które pomagają zwalczać chorobotwórcze bakterie i wolne rodniki. Każdego dnia w jadłospisie powinny znaleźć się łyżka oleju roślinnego. Przeczytaj cały artykuł »

Jak leczyć PMS?

Jak leczyć PMS?

Leczenie PMSu jest możliwe i osiągalne. Niestety, wciąż bardzo niewiele kobiet decyduje się na pozbycie się uciążliwych dolegliwości związanych z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Zamiast tego wybierają pokorne znoszenie objawów, które czasem są bardzo poważne i grożą np. zachorowaniem na depresję. Jak leczyć PMS? Czy domowe metody są skuteczne? Kiedy warto sięgnąć po leki? Odpowiadamy.

Przeczytaj cały artykuł »

Astma: przewlekła choroba dróg oddechowych

Astma oskrzelowa jest jedną z najczęściej diagnozowanych chorób przewlekłych układu oddechowego. Jest często rozpoznawana już u dzieci. Bardzo częstą przyczyną astmy jest alergia. Przyczyn ujawnienia się choroby jest jednak o wiele więcej. Astma oskrzelowa to choroba, której nie można wyleczyć.

Astma: przewlekła choroba dróg oddechowych

Przeczytaj cały artykuł »

Warzywa i owoce jemy pięć razy dziennie

Warzywa i owoce jemy pięć razy dziennieW każdym posiłku powinna znaleźć się porcja warzyw. Owoców może być trochę mniej, chociaż one także można dodać do każdego posiłku. Na talerzach powinno być kolorowo, gdyż każda kolorystyczna grupa warzyw ma charakterystyczne tylko dla siebie zalety. Przeczytaj cały artykuł »

Jak zdrowo żywić maluchy?

Jak zdrowo żywić maluchy?Już od pierwszych lat życia należy dzieci uczyć zdrowych nawyków żywieniowych. Ukształtowane w okresie od 1. do 3. roku życia nawyki żywieniowe znacznie zmniejszają ryzyko zachowania na cukrzycę w wieku dorosłym. Jak właściwie odżywiać maluchy? Przeczytaj cały artykuł »

Jak przygotować się do scyntygrafii?

Jak przygotować się do scyntygrafiiScyntygrafia jest badaniem diagnostycznym, które umożliwia otrzymanie szczegółowego, często trójwymiarowego obrazu praktycznie wszystkich narządów. Jest wykonywanie wyłączni na zlecenia lekarza specjalisty: tyreologa (lekarz, który specjalizuje się w leczeniu chorób tarczycy), kardiologa czy neurologa. Na czym polega scyntygrafia? Czy badanie wymaga od nas specjalnych przygotowań?

Przeczytaj cały artykuł »

Strony:1234567...20»