Redakcja

Męskie problemy ze zdrowiem

Męskie problemy ze zdrowiemMężczyźni, podobnie jak kobiety, także mają problemy ze zdrowiem intymnym. To, że o nich nie mówią nie świadczą, że ich nie ma.

Częste oddawanie moczu

To problem, który u mężczyzn pojawia się po 50. urodzinach. Częste oddawanie moczu związane jest z łagodnym przerostem prostaty. Gruczoł powiększając się, naciska na cewkę moczową. Strumień moczu jest przerywany i wąski, a parcie na mocz pojawia się nagle i jest bardzo silne. Z takimi objawami panowie powinni zgłosić się do urologa, aby wykonać badania i zacząć się leczyć. Już od 40. roku życia zaleca się, aby mężczyźni zażywali preparaty ziołowe, które spowalniają rozrost stercza, poprawiają przepływ moczu i wspomagają funkcje gruczołu krokowego.

Profilaktyczne badanie poziomu PSA

PSA to specyficzny antygen, który jest wytwarzany przez komórki prostaty. Badanie jego poziomu jest zalecane wszystkim mężczyzno od 50. roku życia. Jeśli jednak panowie mają w rodzinie osobę, która chorowała na raka prostaty (ojca, brata, wuja) – badanie to powinni wykonać po raz pierwszy już po ukończeniu 40. roku życia. Podwyższony wynik PSA nie jest charakterystyczne dla raka prostaty. Jego przyczyną może być na przykład stan po alkoholu. Na pewno jednak podwyższony poziom PSA sygnalizuje, że z prostatą niekoniecznie wszystko jest w porządku. Czy na prostacie nie ma niepokojących zmian może stwierdzić lekarz wykonując badanie per rectum.

Andropauza

U wielu mężczyzn poziom testosteronu zaczyna spadać już po 30. urodzinach. Nie jest on jednak jedynym objawem andropauzy. Typowe dla andropauzy objawy to także: pogorszenie nastroju, osłabienie, problemy z koncentracją, obojętność seksualna. O tym, czy wystąpią te dodatkowe objawy andropauzy decyduje nie tylko poziom hormonów i wiek, ale także ogólny stan zdrowia. Palenie papierosów, miażdżyca, cukrzyca, mała aktywność fizyczna to czynniki, które mogą przyspieszyć andropauzę. Panowie także mogą stosować terapię hormonalną. Terapii hormonalnej panowie nie mogą stosować na własną ręką, powinni zgłosić się do specjalisty.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *