Redakcja

O dodatkowych szczepieniach dla dzieci

O dodatkowych szczepieniach dla dzieciSzczepionki nie są lekami. Służą one wspieraniu systemu odpornościowego dzieci, uczą ich mały organizm, jak ma się bronić przed pewnymi chorobami lub groźnymi powikłaniami, które mogą one wywołać. Jakie są dodatkowe szczepienia dla dzieci, a jakie znajdują się w kalendarzu szczepień zalecanych?

Przeciw rotawirusom

Rotawirusy są chorobotwórczymi drobnoustrojami, które wywołują zakażenie z biegunką i wymiotami. Dla maluchów bardzo niebezpieczne jest odwodnienie, które towarzyszy tym dolegliwościom. Szczepienie przeciwko rotawirusom należy to tych, które Ministerstwo Zdrowia zaleca. Dzieci można szczepić pomiędzy 6. a 24. tygodniem życia. W zależności od rodzaju szczepionki podawane są 2 lub 3 dawki. Oba rodzaje podawane są doustnie.

Przeciwko meningokokom

Bakterie te mogą wywołać: zapalenie płuc, zakażenie układu moczowego, sepsę, zapalenie opon mózgowych. Szczepionkę można podać już od 2. miesiąca życia. Po 12. miesiącu życia konieczne jest podanie dawki uzupełniającej.

Przeciwko ospie wietrznej

Jest to jedna z najbardziej zakaźnych chorób wieku dziecięcego. Szczepienie przeciwko ospie wietrznej znajduje się więc w programie zalecanych szczepień ochronnych dla dzieci. Przebieg ospy wietrznej jest z reguły łagodny, ale może ona powodować różne, często bardzo poważne, powikłania. Szczepionkę można podać dzieciom po 9. miesiącu życia.

Kleszczowe zapalenie mózgu

Przed tą chorobą można uchronić dziecko podając mu szczepionkę po ukończeniu 12. miesiąca życia. Dwie pierwsze dawki szczepionki podaje się w odstępach od jednego do trzech miesięcy. W zależności od rodzaju szczepionki trzecią dawkę podaje się pod 5-12 lub po 9-12 miesiącach od podania drugiej dawki.

WZW typu A

Szczepionkę przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A można podać dzieciom, które ukończyły 12. miesiąc życia. Schemat szczepienia obejmuje dwie dawki podawane w odstępach 6-12 miesięcy.

Masowe szczepienia przeciwko odrze, polio i błonicy uratowały życie wielu osób. Niezdrowa moda na unikanie szczepień jest zjawiskiem bardzo groźnym.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *