Redakcja

O lekach na opryszczkę

O lekach na opryszczkęOpryszczka pojawia się w najmniej oczekiwanych momentach naszego życia. Czy „zimno” można wyleczyć? Jeśli tak, to jakie preparaty są najbardziej skuteczne?

Maści

Osoby, które mają jeszcze niewielkie zmiany mogą się ich pozbyć stosując preparaty przeznaczone do stosowania miejscowego. Bez recepty można dostać obecnie wiele preparatów, które łagodzą atak wirusa, ograniczają jego namnażanie się i przyspieszają gojenie się ranek. Wśród nich jest między innymi maść cynkowa. Skutecznie z opryszczką rozprawią się także przeciwzapalne maści recepturowe. Ale w tym wypadku nie obędzie się bez wizyty u dermatologa. Maść recepturowa może zostać przyrządzona przez farmaceutę jedynie na podstawie recepty, na której lekarz określi, jakich substancji należy użyć. Dobrze sprawdzają się także maści zawierające pecyklowir lub acyklowir. Są to maści o działaniu przeciwwirusowym.

Doustne leki antywirusowe

Ich działanie jest silniejsze niż leków do stosowania miejscowego, zwłaszcza od tych, które można nabyć bez recepty. Walacyklowir to jeden z doustnych leków przeciwwirusowych. Ten i inne leki dostępne są wyłącznie na receptę. Są to leki nowej generacji, zażywa się je krótko: od trzech do dziesięciu dni. Będą jednak skuteczne tylko wtedy, jeżeli zostaną zażyte jak najwcześniej po wystąpieniu pierwszych objawów. Można je podać do siedemdziesięciu dwóch godzin po wystąpieniu objawów. Innym lekiem nowej generacji stosowanym w leczeniu opryszczki jest famcyklowir. Efekty terapii tym lekiem są widoczne błyskawicznie, czasem już po dwudziestu czterech godzinach od przyjęcia pierwszej dawki. Nowe leki antywirusowe podawane są szczególnie w przypadkach, kiedy opryszczka pojawia się na dużej twarzy lub w miejscach niebezpiecznych, takich jak na przykład spojówka lub rogówka oka. Stosuje się je również u pacjentów z tak zwaną opryszczką nawracającą. Kurację można uzupełnić przyjmując suplement lizyny. Jest to aminokwas, który wzmacnia odporność organizmu. Dodatkowo warto przyjmować również witaminę C.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *