Redakcja

O menopauzie

O menopauzieWiele kobiet bardzo obawia się menopauzy. To stan naturalny, którego nie da się uniknąć. Przekwitanie nie musi być bardzo przykrym okresem w życiu kobiety.

Objawy menopauzy

Bardzo charakterystyczne objawy menopauzy to: mniej lub bardziej obfite miesiączki, krótsze cykle, uderzenia gorąca (może im towarzyszyć silne pocenie się), bezsenność, zmienność nastrojów, zaburzenia koncentracji. Może też pojawić się kołatanie serca. Z tym objawem panie powinny zgłosić się do lekarza. W okresie przekwitania przed chorobami serca nie chronią już estrogeny. Objawem świadczącym o zbliżającej się menopauzie może też być skłonność do stanów depresyjnych.

Terapia hormonalna

Nie wszystkie kobiety potrzebują hormonalnej terapii zastępczej, gdyż nie u wszystkich objawy typowe dla menopauzy są bardzo nasilone. Jeżeli jednak są bardzo silne, jeśli utrudniają codzienne funkcjonowanie – samopoczucie można poprawić przyjmując hormony, które uzupełnią ich niedobór. HTZ jest bezpieczna pod warunkiem, że wcześniej lekarz zleci wykonanie odpowiednich badań. Zanim otrzymamy receptę lekarz skieruje nas na mammografię, USG przezpochwowe i cytologię. Koniecznie trzeba także wykonać enzymy wątrobowe i zbadać poziom cholesterolu.

Troska o higienę intymną

Higiena intymna w okresie przekwitania jest niezwykle ważna, powinna być ona jeszcze bardziej staranna niż dotychczas. W okresie przekwitania o wiele łatwiej dochodzi do otarć i nawracających infekcji okolic intymnych o charakterze grzybiczym i bakteryjnym. Płyn do higieny intymnej w czasie przekwitania powinien zawierać bakterie kwasu mlekowego i mieć pH 4,5.

Nie tylko HTZ

Objawy menopauzy łagodzi nie tylko HTZ. Kobiety, które nie mogą lub nie chcą przyjmować hormonów mogą wybrać naturalne środki. Objawy menopauzy łagodzi olej z wiesiołka, preparaty z wyciągiem z soi lub czerwonej koniczyny. O pomoc w dobraniu naturalnych środków, które złagodzą objawy przekwitania panie mogą tez zwrócić się do lekarza-homeopaty. Obecnie jest szereg leków homeopatycznych, które łagodzą skutecznie objawy menopauzy.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *