Redakcja

Objawy, które mogą być sygnałem miażdżycy

Objawy, które mogą być sygnałem miażdżycyMiażdżyca jest podstępną, rozwijającą się przez lata chorobą. Bardzo często organizm wysyła nam sygnały, które mogą o niej świadczyć. Jednym z nietypowych objawów miażdżycy są silne bóle brzucha, zadyszka, nagły ból w nodze.

 

Bóle brzucha

Bardzo trudno jest powiązać takie dolegliwości jak nudności, bóle brzucha z miażdżycą. Wiele osób wędruje więc po specjalistach lub leczy się samodzielnie. Okazuje się, że przyczyną tych dolegliwości może być zwężenie aorty brzusznej. Najczęściej wykrywa się je przypadkowo podczas robienia innych badań diagnostycznych. W przypadku podejrzenia, że dolegliwości związane są z miażdżycą niezbędne jest wykonanie tomografii tętnicy krezkowej. Badanie jest wykonywane na czczo. Wykonuje się je po podaniu kontrasty, dlatego trzeba przed nim wypić około litr płynów. Badanie można wykonać bezpłatnie w placówce, która ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Ból nogi

Pojawia się nagle i jest bardzo silny. Mija po kilku sekundach, niestety szybko też powraca. Za te dolegliwości odpowiadają zwężone tętnice nóg. Nie ma znaczenie, w jaki miejscu naczynia są przewężone: ból pojawia się w okolicy pośladka, w łydce lub pod kolanem. Postawienie diagnozy ułatwia wykonanie USG Dopplera. Badanie można wykonać bezpłatnie, w prywatnej placówce kosztuje około 100 złotych za jedną nogę.

Zadyszka

Po wysiłku fizycznym pojawia się rozlany ból w klatce piersiowej. Dodatkowo może pojawić się nierytmiczne bicie serca i duszności. Po chwili odpoczynku dolegliwości samoistnie ustępują. Mogą one być sygnałem dusznicy bolesnej: schorzenia wywołanego przez miażdżycę serca, która powoduje niedrożność naczyń wieńcowych. Diagnoza jest stawiana na podstawie EKG wysiłkowego i koronarografii. To ostatnie badanie pozwala ocenić stopie zwężenia tętnic wieńcowych. Wykonywane jest po podaniu kontrastu do naczyń wieńcowych. W zależności od wyników konieczne może okazać się przeprowadzenie zabiegu kardiologicznego. Koronarografia oraz zabiegi kardiologiczne refundowane są przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *