Redakcja

Przyczyny krwawienia dziąseł

Przyczyny krwawienia dziąsełProblemem wielu osób jest krwawienie dziąseł, które zazwyczaj zwiastuje naprawdę poważne problemy w jamie ustnej. Zazwyczaj pojawia się wtedy, kiedy w jamie ustnej toczy się stan zapalny bądź zaatakowała nas paradontoza. Zobaczmy jakie są możliwe przyczyny krwawienia dziąseł i jak je rozpoznać.

Paradontoza

W przypadku paradontozy krwawienie występuje podczas mycia zębów oraz gryzienia twardych pokarmów, na przykład jabłek. W przypadku paradontozy wyraźnie odsłonięte są szyjki zębowe. Dlaczego pojawia się paradontoza? Obecnie uważa się, że za jej wystąpienie najczęściej odpowiada niedostateczna higiena jamy ustnej. Aby się nie pojawiła, samo szczotkowanie zębów to zdecydowanie za mało. Należy je codziennie nitkować, a także regularnie poddawać się zabiegowi scalingu.

Cukrzyca typu II

Jeżeli krwawieniu dziąseł towarzyszą takie objawy, jak zwiększone pragnienie, częste oddawanie moczu, liczne siniaki, swędzenie skóry, zmniejszenie wagi bez powodu, krwawienie dziąseł może być spowodowane cukrzycą typu II. Diagnoza może zostać potwierdzona dopiero po wykonaniu badań krwi. Co ważne, w przypadku cukrzycy niezbędne jest podjęcie leczenia. Ustabilizowanie poziomu cukru we krwi sprawi, że krwawienie dziąseł zniknie.

Anemia

Krwawieniu dziąseł towarzyszą również takie objawy, jak:
– łamliwość paznokci;
– wypadanie włosów;
– bladość skóry i dziąseł.
Anemia pojawia się wówczas, gdy poziom żelaza w naszym organizmie jest zbyt niski. Dzieje się tak najczęściej na skutek błędów żywieniowych, jakie popełniamy. Diagnozę – podobnie jak w przypadku cukrzycy – potwierdzą stosowne badania krwi. Jeśli anemia nie jest zbyt zaawansowana, wystarczy zmiana diety. Jeśli jednak wyniki badań są naprawdę złe, niezbędne będzie zażywanie preparatów żelaza. W połączeniu z odpowiednią dietą dadzą one naprawdę dobry efekt.

Jeśli zaobserwujemy u siebie krwawienie dziąseł, warto jak najszybciej skonsultować się z lekarzem stomatologiem. Oceni on zmiany, przeprowadzi wywiad i w razie potrzeby skieruje do lekarza internisty. Pozwoli to uniknąć straty zębów.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *