Redakcja

Pytania o menopauzę

Pytania o menopauzęMenopauza jest naturalnym etapem w życiu każdej kobiety. Mimo to budzi wiele wątpliwości, obaw i składnia do zadawania wielu pytań. Jakie pytania o menopauzę kobiety zadają najczęściej?

Czy można opóźnić jej nadejście?

O tym, kiedy menopauza nadejdzie decydują geny. O czasie ostatniej miesiączki decydują jednak nie tylko one, ale również styl życia. Menopauzę może przyspieszyć (nawet o 3 lata) palenie papierosów, przewlekły stres, wstrząs psychiczny.

Jakie są objawy przekwitania?

Jeszcze przed ostatnią miesiączką następuje obniżenie poziomu estrogenów. Stąd wiele pań uskarża się na nocne poty i uderzenia gorąca.

Jak można złagodzić dolegliwości?

Najczęściej jest to hormonalna terapia zastępcza. Można także (po konsultacji z ginekologiem) przyjmować preparaty z wyciągiem z czerwonej koniczyny lub soi. Zawarte są w nich fitoestrogeny, które działają podobnie do estrogenów. Preparaty te nie są wskazane dla kobiet, które przeszły leczenie raka macicy lub piersi. W ich przypadku zalecane są preparaty, które nie zawierają fitoestrogenów. Dolegliwości okresu przekwitania łagodzą także zioła: kozłek lekarski, szyszki chmielu, melisa, szałwia. HTZ nie powinno się stosować dłużej niż 7 lat, jeśli w jednej kuracji łączone są estrogeny i progestageny.

Czy można uniknąć tycia?

Przybieranie na wadze nie jest związane z menopauzą, wynika z wieku. Nadwadze panie mogą zapobiec stosując lekką, urozmaiconą dietę dbając i systematyczną aktywność fizyczną.

Czy przed menopauzą warto zażywać pigułki?

Nieregularne miesiączki pojawiają się u wielu kobiet już 5 lat przed ostatnią miesiączką. W przypadku, kiedy nie są one leczone, po 50. roku życia wzrasta ryzyko zachorowania na raka macicy. Stąd też kobietom w tym wieku lekarze ginekolodzy rekomendują przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych. Nie tylko wyleczą one zaburzenia hormonalne, ale dodatkowo złagodzą objawy, które pojawiają się po ostatniej miesiączce. Zaleca się pigułki także tym kobietom, u których ostania miesiączka wystąpiła przed 50. urodzinami.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *