Redakcja

Sprawdź, co zawiera lek przeciwbólowy

Sprawdź, co zawiera lek przeciwbólowyW aptekach jest mnóstwo preparatów przeciwbólowych, które zawierają tę samą substancję czynną, ale ich nazw są zupełnie różne. Zwiększa to ryzyko przedawkowania. Jakie substancje czynne wchodzą w skład najbardziej popularnych leków przeciwbólowych?

Naproksen

Substancja wyłącza działanie hormonów, które są odpowiedzialne za ból i stany zapalne. Leki z naproksenem działają bardzo długo- nawet do 12. godzin po podaniu. Można je przyjmować przy napadach dny moczanowej, bólach stawów, zębów, głowy, bólach stawów.

Ibuprofen

Działa nie tylko przeciwbólowo, ale także przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Leki z ibuprofenem polecane są przy bólach miesiączkowych oraz przy dolegliwościach bólowych wywołanych stanem zapalnym. Ibuprofen jest substancją, która podrażnia żołądek. Dla dzieci przeznaczona jest specjalna grupa leków zawierających ibuprofen. Leki te mogą być podawane dzieciom poniżej 12. roku życia.

Kwas acetylosalicylowy

Działa skutecznie na ból, gorączkę i stany zapalny. W niewielkim nawet stężeniu kwas acetylosalicylowy zapobiega sklejaniu się płytek krwi. Chroni więc przed zakrzepami. Ale tabletki z kwasem acetylosalicylowym podrażniają śluzówkę żołądka i dwunastnicy. Powinny ich unikać nie tylko osoby chore na hemofilię, ale także osoby cierpiące na wrzody żołądka i dwunastnicy.

Acetaminofen

Leki zawierające tę substancję działają wyłącznie przeciwbólowo. Obniżają także gorączkę. Dla układu pokarmowego są bardziej przyjazne niż leki z kwasem acetylosalicylowym. Zwalczają bóle zębów, mięśni, głowy. Działają po 30. minutach od podania. Mogą być stosowane jako lek przeciwgorączkowy nawet u małych dzieci.

Połączenia, które mogą być niebezpieczne

Nie sięgajmy po kolejny lek przeciwbólowy, jeśli pierwszy nam nie pomógł. Bezwarunkowo nie można ze sobą łączyć leków, które zawierają kwas acetylosalicylowy z tymi, w których substancją czynną jest ibuprofen.

Każda z substancji leczniczych w popularnych lekach przeciwbólowych ma inne działanie lecznicze. Każda z nich może wywołać także inne skutki uboczne.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *