Redakcja

Termoterapia: na co może nam pomóc?

Termoterapia: na co może nam pomóc?Zimne lub ciepłe kompresy to jedna z najstarszych domowych metod leczenia. Przynoszą ulgę w wielu dolegliwościach.

Zimne kompresy

Pomogą nam w nagłych urazach kończyn: przy stłuczeniach lub skręceniu kostki. Zimny okład powoduje kurczenie się naczyń krwionośnych, zmniejsza stan zapalny i ból. Jest skuteczny, jeśli zrobimy go nie później niż po dwóch dobach po urazie. Zimny kompres zadziała skutecznie, jeśli będziemy go wykonywać kilka razy w ciągu dnia. Do zimnej wody, w której zamoczymy gazę warto dodać ocet spirytusowy. Zimne okłady (z liścia kapusty) pomagają nie tylko na stłuczenia, ale także na nabrzmiałe piersi z powodu nadmiaru pokarmu. Zimny kompres z wody i kilku kropli olejku majerankowego oraz lawendowego ukoi ból głowy spowodowany nadmiernym napięciem nerwowym, brakiem snu lub przemęczeniem.

Ciepłe kompresy

Łagodzą między innymi bóle pleców, brzucha, bóle reumatyczne. Można je zrobić wykorzystując elektryczną poduszkę lub termofor. Ale można też wykorzystać ryż, sól, gorczycę. Gorczyca sprawdza się w bólach głowy spowodowanych stanem zapalnym zatok. Wybrany produkt rozsypujemy w płaskim naczyniu, może to być nawet sucha patelnia. Podgrzewamy go wstawiając do piekarnika lub kuchenki mikrofalowej. Powinien być mocno ciepły, ale nie gorący – możemy się poparzyć. Po podgrzaniu przesypujemy go do bawełnianego woreczka i przykładamy do bolącego miejsca. Ciepłe okłady pomagają w skurczowych bólach wywołanych zbliżającą się miesiączką, ale nie można ich stosować podczas menstruacji. Mogą bowiem nasilić krwawienie.

Kataplazmy

To kompresy, które przygotowuje się ze wspomnianej już kapusty, miazgi ziemniaków lub cebuli. Okład z ugotowanych i rozgniecionych na miazgę ziemniaków specjaliści medycyny naturalnej polecają jako skuteczne lekarstwo na chrypkę lub/i ból gardła. Okład z ziemniaków (tak, jak i inne ciepłe okłady) trzymamy do chwili aż wystygną. Kataplazmy są pomocne także w skurczowych bólach brzucha i bólach reumatycznych.

Ciepłe lub zimne okłady są skuteczne jak leki przeciwbólowe.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *