Angina i inne choroby gardła

Medycyna Porady i informacje

Angina i inne choroby gardłaW sezonie jesienno-zimowym angina i choroby jamy ustnej przytrafiają się wyjątkowo często. Jak sobie z nimi poradzić?

Angina

Charakterystyczne objawy dla anginy to:

  • silny ból gardła;
  • trudności z przełykaniem śliny;
  • zaczerwienione i powiększone migdałki z białym punktowym nalotem;
  • bardzo wysoka gorączka.

Anginę wywołują paciorkowce. W przypadku tej choroby wizyta u lekarza to konieczność, nie da się jej wyleczyć inaczej niż przyjmując antybiotyk.

Zapalenie gardła

Na początku tej wirusowej (bardzo rzadko infekcja jest wywołana przez bakterie) infekcji odczuwamy w gardle drapanie, po kilku dniach gardło zaczyna jednak silnie boleć. Nie musimy od razu biec do lekarza, możemy kurować się sami środkami przeciwzapalnymi i przeciwbólowymi dostępnymi bez recepty. Jeśli jednak po czterech dniach domowej kuracji nasz stan nie ulegnie poprawie, musimy iść do lekarza.

Przerośnięte migdałki

Problemy z przerośniętymi migdałkami podniebnymi (trudności z przełykaniem, ból gardła, nieprzyjemny zapach z ust, chrapanie i bezdech senny) pojawiają się nie tylko w sezonie jesienno-zimowym. Osoby, które mają przerośnięte migdałki cierpią z powodu infekcji zatok, nawracających stanów zapalnych, powtarzających się nawet kilka razy w roku angin. Jeśli stwarzają one tak duże problemy to jedynym rozsądnym wyjściem jest ich częściowe lub całkowite usunięcie. Po zabiegu kłopoty powinny zniknąć. Zanim jeszcze dojdzie do zabiegu można złagodzić dolegliwości bólowe kojącymi podrażnione migdałki i błonę śluzową sprayami. Są one dostępne w aptece bez recepty.

Afty

Te niewielkie ranki, które pokrywa biały nalot są bardzo bolesne. Najczęściej pojawiają się na dziąsłach lub wewnętrznej stronie policzka. Dolegliwości bólowe doraźnie złagodzą preparaty przeciwko aftom: tabletki, żele, płukanki. Jeśli są wyjątkowo bolesne, konieczne mogą być antybiotyki. Jeżeli z problemem aft borykamy się częściej niż raz do roku, warto poinformować o tym lekarza pierwszego kontaktu. Mogą sygnalizować inne choroby. Doraźnie możemy sobie pomóc płukaną z naparu rumianku.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz