Astma: przewlekła choroba dróg oddechowych

Medycyna

Astma oskrzelowa jest jedną z najczęściej diagnozowanych chorób przewlekłych układu oddechowego. Jest często rozpoznawana już u dzieci. Bardzo częstą przyczyną astmy jest alergia. Przyczyn ujawnienia się choroby jest jednak o wiele więcej. Astma oskrzelowa to choroba, której nie można wyleczyć.

Astma: przewlekła choroba dróg oddechowych

Najczęstsze przyczyny astmy

Alergia to tylko jedna z przyczyn choroby. Do alergenów, które najczęściej wywołują ataki astmy oskrzelowej należą: sierść psów, kotów, świnek morskich, pyłki roślin, roztocza kurzu domowego, zarodniki pleśni. Astma oskrzelowa może rozwinąć się także u osób, które narażone są na ciągły i długotrwały kontakt z dymem papierosowym, spalinami, środkami czystości. Coraz częściej przyczyn astmy upatruje się w substancjach konserwujących oraz barwnikach wchodzących w skład wielu produktów żywnościowych. Przyczyną astmy może też być stres. Skłonności do astmy można odziedziczyć po rodzicach. Objawy astmy to:

  • suchy, męczący kaszel;
  • świszczący oddech;
  • duszności.

W przypadku astmy oskrzelowej, której przyczyną jest alergia do objawów tych może dołączyć również katar i wysypka. Przebieg choroby znajdziesz m.in. tutaj.

Leczenie choroby

Astma to choroba, której nie da się wyleczyć. Ataków duszności i suchego męczącego kaszlu można jednak uniknąć lub przynajmniej zmniejszyć ich częstotliwość. W łagodzeniu objawów choroby stosowane są między innymi kromony, glikokortykosteroidy, metyloksantyny, betamimetyki. Leki dobierane są w zależności od tego, jaką postać ma choroba, a więc w zależności od częstotliwości ataków i ich nasilenia. Do tego chorzy na astmę muszą nauczyć się rozpoznawać czynniki, które wywołują ataki choroby. Jeżeli jest to możliwe, to czynników tych powinni unikać. Skuteczną metodą na zmniejszenie ataków astmy wywołanej przez alergeny jest poddanie się kuracji odczulającej. Po jej zakończeniu udaje się u wielu pacjentów zmniejszyć przyjmowane przez nich dawki leków.

Astmy nie można wyleczyć; można jednak zmniejszyć ilość ataków choroby nie zaniedbując przyjmowania leków zapisanych przez lekarza specjalistę. Obecnie stosowane w leczeniu łagodnej postaci astmy oskrzelowej leki sterydowe nie wywołują przykrych skutków ubocznych.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić: