Badania profilaktyczne: cytologia

Bez kategorii

Badania profilaktyczne: cytologiaRak szyjki macicy wykryty we wczesnym stadium daje duże szanse na wyleczenie. Każda kobieta raz w roku powinna wykonać cytologię. Badanie to może uratować nie tylko zdrowie, ale także życie.

Jakie zmiany wykrywa cytologia?

W trakcie badania ginekologicznego lekarz może wykryć nadżerkę, ale bez wykonania cytologii nie jest w stanie określić, jaki charakter ma zmiana. Dopiero wykonując to badanie może stwierdzić, czy w szyjce macicy znajdują się komórki dysplastyczne, z których może rozwinąć się choroba nowotworowa. Próbka do wykonania cytologii pobierana jest w trakcie badania ginekologicznego.

Cytologię powinno się robić raz w roku. Po raz pierwszy powinna być wykonana po rozpoczęciu życia seksualnego. W trakcie badania cytologicznego lekarz może pobrać także próbki, aby przeprowadzić testy DNA w kierunku zakażenia brodawczakiem ludzkim. W przypadku pozytywnego wyniku nie świadczy on o chorobie. Jest to tylko sygnał, że pacjentka należy do grupy ryzyka. Powinno to skłonić do wykonania dalszych badań. Na ich podstawie lekarz będzie mógł dobrać metodę terapii, która zapobiegnie rozwojowi choroby. Pamiętajmy, że tylko niewielki (5-10 procent) odsetek infekcji wywołanych przez wirusa brodawczaka ludzkiego ma charakter przewlekły.

Kolposkopia

Cytologia wykrywa pojedyncze komórki, z których może rozwinąć się rak szyjki macicy. W przypadku, kiedy wynik badania jest niepokojący, lekarz może zlecić wykonanie dodatkowego badania: kolposkopii. Badanie to jest bezbolesne, pozwala dokładnie określić, w którym miejscu zmian budzących wątpliwości jest najwięcej. To z tego miejsca podejrzane komórki zostaną pobrane do badania histopatologicznego.

Cytologia i kolposkopia są badaniami refundowanymi. Cytologię można wykonać dwiema metodami: tradycyjną lub na podłożu płynnym. Badania można wykonać także prywatnie. Testy DNA na HPV nie są refundowane. Materiał może zostać pobrany podczas jednego badania tylko w przypadku wykonywania cytologii na podłożu płynnym. Koszt zależy od ilości określanych typów wirusa.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić: