Bezpieczna i skuteczna terapia antybiotykami

Medycyna Porady i informacje

Bezpieczna i skuteczna terapia antybiotykamiKiedy lekarz zadecyduje o antybiotykoterapii, bardzo często stosując je popełniamy wiele błędów. Kuracja jest więc mniej skuteczna. Co robić, aby szybko wrócić do zdrowia?

Przede wszystkim, gdy otrzymamy receptę na antybiotyk, musimy zażywać go zgodnie ze wskazówkami, których udzielił nam lekarz.

Zażywając antybiotyk nie powinniśmy:

  • zmieniać pór jego zażywania. Nie możemy przyjmować go wcześniej lub później. Antybiotyk działa skutecznie jedynie wtedy, gdy w organizmie utrzymuje się jego odpowiednie stężenie. Stąd też, jeśli lekarz zaleci nam przyjmowanie leku co osiem godzin, nie zażywajmy go po upływie siedmiu lub dziewięciu godzin;
  • zażywać go w trakcie posiłku. W pokarmach i napojach, które spożywamy mogą znajdować się substancje, które mogą utrudnić jego przyswajanie. Antybiotyk zawsze przyjmujemy godzinę przed lub dwie godziny po posiłku;
  • przyjmować razem z nim witamin. Preparaty witaminowe zażywamy dopiero po zakończeniu antybiotykoterapii;
  • przerywać kuracji wcześniej. Zbyt szybko odstawiony lek nie zdąży zniszczyć wszystkich chorobotwórczych bakterii. Wcześniejsze przerwanie kuracji grozi nawrotem choroby.

Antybiotyki popijamy tylko wodą

Bardzo często nie zastanawiamy się, czym popić antybiotyk. Sięgamy po soki owocowe, mleko, herbatę lub kawę. Zawarte jednak w tych napojach substancje mogą zaburzać wchłanianie antybiotyku. Tak działa zawarta w soku grejpfrutowym furanokumaryna i zawarte w herbacie i kawie teina oraz kofeina.

Zażywamy probiotyki

W czasie antybiotykoterapii oraz po jej zakończeniu musimy wspomóc swój organizm dobrymi bakteriami, które zawierają probiotyki. Dzięki temu szybciej zostanie odbudowana dobra mikroflora, która znajduje się w jelitach. Zażywanie antybiotyków ją niszczy. Stąd konieczność jej odbudowy.

Kiedy czujemy się źle może nas kusić, aby zażyć antybiotyk, który został nam po poprzedniej kuracji. Nigdy nie należy tego robić! Może się okazać, że infekcja wymaga zastosowania zupełnie innego antybiotyku. Pamiętajmy też, że nie każda infekcja jest wywoływana przez bakterie.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić: