Bezpieczne stosowanie leków przeciwbólowych

Medycyna

Bezpieczne stosowanie leków przeciwbólowychJeśli lek przeciwbólowy jest dostępny w aptece bez recepty to wiele osób wychodzi z założenia że jest to lek absolutnie bezpieczny, który nie ma żadnych działań niepożądanych. Co gorsza wielu pacjentów dawkuje sobie takie leki według własnego uznania, w zależności od tego z jak silnym bólem w danym momencie się zmagają. Nawet zwykłe bóle głowy są u takich osób powodem przyjęcia leku przeciwbólowego.

Nie należy oczywiście leków przeciwbólowych się bać, są one względnie bezpieczne, ale należy wiedzieć, o tym jak je zażywać. Przed zażyciem leku nawet na zwykłe bóle menstruacyjne konieczne staje się więc dokładne zapoznanie się z ulotką dołączoną do leku, a zwłaszcza z punktem, w którym mowa jest o prawidłowym dawkowaniu leku.

Przedawkowanie leków przeciwbólowych

Leki przeciwbólowe przyjmowane w nadmiarze mogą mieć dosyć poważne działania uboczne. Do najbardziej podstawowych należy na przykład możliwość uszkodzenia wątroby, co spowoduje u chorego poważniejsze problemy niż ból krzyża. Aby to takiego uszkodzenia doszło należy leki te przyjmować w dużych ilościach przez dłuższy okres czasu. Inne ryzyko to substancje zawarte w takich lekach, które przy niewłaściwym ich przyjmowaniu doprowadzić mogą do tego, że pacjent się od takich leków uzależni. Przy lekach przeciwbólowych należy też pamiętać, że niektórych z nich nie mogą i nie powinny bez konsultacji z lekarzem przyjmować dzieci.

Aspiryna

Przy niektórych lekach tego typu ograniczenia wiekowe sięgają nawet 12 roku życia. Nie jest to wszak niczym dziwnym, nawet popularna aspiryna nie powinna być podawana dzieciom poniżej dwunastego roku życia. Aspiryna dosyć często traktowana jest jako lek przeciwbólowy, przyjmuje się ją na przykład na ból zęba, ale też podobno sprawdza się znakomicie przy bólach głowy, a nawet przy przeziębieniu. Jest to jeden z popularniejszych leków przyjmowanych w zasadzie na różne schorzenia. Przy bólu, nawet silnym nie zawsze powinno się przyjmować leki przeciwbólowe doustnie. Na ból mięśni pomóc może zdecydowanie lepiej maść rozgrzewająca, które nie jest szkodliwa dla ludzkiego organizmu, jednak też powinno stosować się ją zgodnie z zaleceniami producenta.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz