Biotyna: czy jest lekiem na włosy?

Biotyna: czy jest lekiem na włosy?

Porady i informacje

Biotyna: czy jest lekiem na włosy?Wśród dostępnych w aptekach preparatów na wypadające włosy są również środki z biotyną. Czym ona jest? Czy dzięki biotynie nasze włosy będą zdrowe i lśniące?

Witamina B7

Biotyna występuje także pod nazwą witamina B7 lub H. Zaliczana jest do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Jest ona koenzymem, który występuje w organizmach zwierząt i roślin. Bierze udział w metabolizmie węglowodanów, białek i tłuszczy, jest niezbędna do syntezy białka, które potrzebne jest w procesie krzepnięcia krwi. Dzięki jej obecności w organizmie, możemy mieć zdrowe i piękne włosy, paznokcie i skórę.

Jak biotyna działa na włosy?

Keratyna to jeden z podstawowych składników, z których zbudowane są nasze włosy. Proces jej powstawania jest wspomagany właśnie przez biotynę. Koenzym ten zasila macierz włosa w biodostępną siarkę. Następnie siarka wchłaniana jest przez masę keratynową. W efekcie tych procesów łodyga włosa jest nie tylko silna, ale także elastyczna. W skórze głowy zachodzą różne procesy metaboliczne, które reguluje biotyna. Dzięki temu wpływa ona na kondycję cebulek włosowych, proces wzrostu włosów przebiega szybciej. Witamina B7 uczestniczy także w procesie powstawania hemoglobiny, która odpowiedzialna jest za transport tlenu do każdej komórki składającej się na nasze ciało. Tlen transportowany jest również do cebulek włosów. Dzięki temu, że są one dotlenione, ich kondycja może być bardzo dobra.

Wpływ niedoboru biotyny na wygląd włosów

Biotyna/witamina B7/witamina H zapobiega łojotokowemu zapaleniu skóry, który nieleczony doprowadza nawet do całkowitej utraty włosów. Biotyna zmniejsza ryzyko pojawienia się łupieżu. Niedobór biotyny jest także przyczyna łamania się włosów, stają one kruche. Niedobory witaminy B7 przyspieszają także siwienie włosów.

W aptekach dostępne są preparaty, którymi można uzupełnić niedobór biotyny i tym samym poprawić kondycję włosów. Często w ich składzie znajduje się dodatkowo krzem i cynk. Biotyny bez konsultacji z ginekologiem nie powinny przyjmować kobiety w ciąży.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić: