Redakcja

Błędy popełniane przy układaniu płytek

Płytki to popularny materiał wykończeniowy, który może być wykorzystywany we wszystkich pomieszczeniach domu. Dostępne są płytki idealnie sprawdzające się w przedpokoju, kuchni, łazience, salonie. Zanim przystąpimy do ich układania warto dowiedzieć się, jakie błędy są najczęściej popełniane przy układaniu płytek.

Niewłaściwe przygotowanie zaprawy klejowej

Błędy popełniane przy układaniu płytek

Na etykiecie każdego kleju do układania płytek znajdziemy informację dotyczącą przygotowania zaprawy. Producent mówi ile należy wziąć wody, a ile suchej mieszanki. Jednym z podstawowych błędów popełnianym przez osoby układające płytki jest przygotowywanie zaprawy klejowej na przysłowiowe oko. Kiedy do mieszanki dodamy za dużo wody, czas wiązania znacznie się wydłuży, a przyczepność zdecydowanie zmniejszy. Przygotowując zaprawę, należy pamiętać, że równie istotne jak odpowiednie proporcje jest jej dokładne wymieszanie.

Niewłaściwe nakładanie zaprawy klejowej

Najlepiej sprawdza się układanie płytek z zastosowaniem metody kombinowanej. Oznacza to, że klejem smaruje się zarówno podłoże, jak i samą płytkę. Kleju należy nałożyć tyle, aby po dociśnięciu płytki wyszedł on bokami. Dzięki temu możemy być pewni, że pod płytką nie ma pustej powierzchni. Błędem, który popełnia wiele osób jest nakładanie kleju w niewłaściwy sposób. Kleju może być również zbyt mało. Trzeba pamiętać, że pusta przestrzeń ma szczególne znaczenie w przypadku płytek podłogowych znajdujących się w pomieszczeniach, w których korzystamy z wody. Kiedy dostanie się ona pod płytki, mogą one zacząć pękać.

Zbyt szybkie fugowanie

Fugowanie można rozpocząć dopiero wtedy, kiedy klej będzie idealnie suchy. Na ogół na opakowaniu znajduje się informacja na temat czasu schnięcia kleju i tego, kiedy można przystąpić do fugowania. Większość klejów dostępnych na rynku schnie minimum dwanaście godzin. Jeśli będziemy fugować wówczas, gdy klej będzie jeszcze wilgotny, musimy liczyć się z tym, że na powierzchni fug pojawią się przebarwienia. Zaleca się więc przystąpienie do fugowania dopiero po dwóch dniach od ułożenia płytek.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz