Redakcja

Budowa i funkcje górnych dróg oddechowych

Oddychanie stanowi jedną z najważniejszych funkcji organizmu. Kluczową rolę w oddychaniu odgrywają górne drogi oddechowe, do których należy jama nosowa i zatoki przynosowe.

Budowa i funkcje górnych dróg oddechowychJama nosowa

Jamę nosową stanowią: przedsionek nosa (część przednia) i jama nosowa właściwa. Przedsionek nosa pokryty jest skórą, w której znajdują się gruczoły łojowe oraz włoski. Ścianki jamy nosowej, przedzielonej na dwie połowy przegrodą, są mocno ukrwione, co można zauważyć podczas kataru, gdy obrzęk błony śluzowe znacznie utrudnia oddychanie.

Zatoki nosowe

Przedłużeniem jamy nosa są zatoki nosowe, specjalne jamy w kościach twarzoczaszki, wypełnione powietrzem. Otaczają one jamę nosową od góry, z tyłu i po bokach. Wnętrze zatok przynosowych pokryte jest błoną śluzową z dwoma warstwami wydzieliny – zolem (od spodu) i żelem (na powierzchni). Warstwy te utrzymywane są w ciągłym ruchu przez ruchliwe rzęski. Wszelkie zanieczyszczenia pochodzące z wdychanego powietrza, są zatrzymywane na żelu, a następnie transportowane w stronę gardła, gdzie mogą zostać połknięte lub usunięte z organizmu podczas kichania lub kaszlu.

Funkcje górnych dróg oddechowych

Dostające się do jamy nosowej powietrze zostaje:

  • nawilżone – do krtani dociera powietrze o wilgotności 60-90%,
  • ogrzane – nawet zimą powietrze docierające do krtani ma ponad 30°C
  • odfiltrowane z większych zanieczyszczeń

Poza procesem oddychania, jama nosowa odpowiada za nasz węch, a także bierze udział w mówieniu i tworzeniu głosek, a także służy jako przestrzeń rezonansowa dla głosu.

Rola zatok przynosowych jest zbliżona:

  • wychwytują drobniejsze zanieczyszczenia, takie jak drobinki kurzu, drobnoustroje i ciała obce,
  • nawilżają i ogrzewają powietrze,
  • wzmacniają węch,
  • razem z jamą nosową tworzą swoiste pudło rezonansowe dla głosu.

Ponadto zatoki przynosowe służą do redukowania wagi twarzoczaszki.

Stan zapalny

Charakterystycznym objawem zapalenia górnych dróg oddechowych jest katar i znaczne utrudnienie w oddychaniu. Z uwagi na wysokie ukrwienie błony śluzowej, podczas zapalenia staje się ona opuchnięta, zaczyna gromadzić się wydzielina śluzowa, a rzęski tracą ruchliwość. W efekcie, mechanizm śluzowo-rzęskowy przestaje działać, co uniemożliwia sprawne przechwytywanie i usuwanie zanieczyszczeń. Dodatkowo, obniżone pH służy rozwojowi chorobotwórczych drobnoustrojów. Leczenie zapalenia zatok należy rozpocząć bezpośrednio po jego zdiagnozowaniu, nieleczone może doprowadzić do groźnych powikłań.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz