Choroby przewlekłe a leki bez recepty

Medycyna Porady i informacje

Choroby przewlekłe a leki bez receptySkładniki zawarte w dostępnych bez recepty farmaceutykach mogą osłabiać lub nasilać działanie preparatów przyjmowanych z przepisu lekarza. Na jakie połączenia należy uważać?

Astma

W przypadku astmy należy unikać preparatów przeciwkaszlowych, które zawierają deksometorfan lub kodeinę. Należy wystrzegać się również leków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które zawierają ibuprofen lub kwas acetylosalicylowy. Mogą one wywołać tak zwaną astmę aspirynową. Osoby chore na astmę mogą bezpiecznie sięgać po preparaty, które zawierają paracetamol.

Nadciśnienie

Należy unikać preparatów z ibuprofenem i kwasem acetylosalicylowym. Mogą one osłabiać działanie leków przyjmowanych na nadciśnienie i powodować wzrost ciśnienia. Ciśnienie mogą podnosić także preparaty, które łagodzą katar ze względu na obecność w nich pseudoefedryny. Na ból gardła można zażywać leki o działaniu miejscowym. W przypadku dolegliwości bólowych bezpieczne są preparaty z paracetamolem

Cukrzyca

Działanie leków stosowanych w leczeniu cukrzycy nasilają preparaty, które zawierają kwas acetylosalicylowy. Bezpieczne są farmaceutyki z paracetamolem i ibuprofenem. Osoby chore na cukrzycę powinny unikać również drażetek w cukrowych otoczkach oraz leków, które zawierają cukier. Zamiast nich należy wybierać preparaty, które zawierają słodziki: aspartam lub ksylitol oraz syropy na kaszel, które nie zawierają cukru.

Choroby nerek

Nie są wskazane wszystkie leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Osoby chore na nerki powinny wystrzegać się leków złożonych, które zawierają ibuprofen lub kwas salicylowy. Osoby te powinny również unikać zażywania w dużych ilościach witaminy C. Bezpiecznie można sięgać po leki, które zawierają paracetamol. Nie ma także przeciwwskazań do zażywana leków hamujących wydzielanie kwasu żołądkowego.

Wrzody żołądka i dwunastnicy

W przypadku tych chorób przeciwwskazane są leki zawierające ibuprofen lub kwas acetylosalicylowy. Aby nie podrażniać śluzówki żołądka dolegliwości bólowe złagodzić można preparatami z paracetamolem.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić: