Choroby wątroby

Medycyna

Choroby wątroby Wątroba jest narządem, który potrafi się sam regenerować. Nie oznacza to jednak, że możemy ją przeciążać. Musimy o nią dbać, aby uniknąć poważnych problemów: wątroba wpływa na pracę całego organizmu. Jakie choroby jej zagrażają?

Wirusowe zapalenie wątroby

Zapalenie wywołać może jeden z typów wirusa: A,B lub C. WZW typu A nazywane jest „chorobą brudnych rąk”, gdyż choroba przenosi się najczęściej drogą pokarmową. Bardzo często choroba rozwija się po wypiciu zakażonej wody. Przed WZW A możemy się zaszczepić. WZW typu B i C najczęściej zakazić się można podczas zabiegów kosmetycznych (np. przekłuwanie uszu), zabiegów chirurgicznych, kontaktów seksualnych. W chwili obecnej przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B szczepione są wszystkie dzieci.

Stłuszczenie wątroby

Najczęściej przyczyną tego schorzenia są zaburzenia hormonalne, duża nadwaga, cukrzyca typu 2. Chora wątroba jest bardziej wrażliwa na działanie toksyn, leków, wirusów. Bardzo rzadko stłuszczenie wątroby objawia się bólem w prawym boku, najczęściej nie wywołuje żadnych dolegliwości. Aby stłuszczenie wątroby nie przeszło w zapalenie w przypadku nadwagi wystarczy ją zrzucić. W regeneracji narządu pomogą zioła: karczoch i ostropest.

Marskość wątroby

W trakcie choroby miąższ narządu ulega zwłóknieniu. Przyczyny schorzenia są bardzo różne. Do tych najczęstszych należą: nadużywanie alkoholu, zamknięcie przewodów żółciowych, zapalenie wątroby. Choroba jest nieuleczalna, można jedynie zahamować jej rozwój. W terapii ważną rolę odgrywa lekkostrawna, specjalna dieta wątrobowa. Leczenie wsparte jest zażywanie leków, które wspomagają regenerację wątroby.

Uszkodzenia polekowe

Najczęściej do uszkodzenia narządu dochodzi po zażyciu zbyt dużej dawki paracetamolu. Może też być skutkiem ubocznym zażywania innych leków. Terapię zaczyna się od odstawienia leku, który uszkadza miąższ wątroby, następnie konieczne jest przejście na lekkostrawną dietę oraz przyjmowanie preparatów, które ułatwiają regenerację uszkodzonych komórek wątroby.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić: