Co może oznaczać wysypka u dziecka?

Medycyna Porady i informacje

Co może oznaczać wysypka u dziecka?Bardzo często wysypka jest pierwszym objawem infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Jakie infekcje objawiają się krostkami lub plamkami na ciele?

Ospa wietrzna

Dla tej choroby charakterystyczne są plamki rumieniowe, które wraz z jej rozwojem zamieniają się w wypełnione płynem pęcherzyki. Zmiany mogą wystąpić zarówno na ciele, jak i na skórze głowy. Pojawiają się w kilku rzutach, kiedy starsze przyschną, wysiewają się nowe. Ospie wietrznej może towarzyszyć gorączka. Krostki, nawet te zasychające, bardzo swędzą. Stąd też łagodzenie świądu jest bardzo ważne. Zmiany można smarować gencjaną, eozyną lub żelem przeciwhistaminowym. Kiedy dziecko gorączkuje można mu podać paracetamol. Nie wskazane jest podawanie ibuprofenu.

Trzydniówka

To choroba, na którą najczęściej chorują niemowlaki. Najpierw na tułowiu pojawiają się czerwone plamki, kiedy choroba rozwija się, następuje ich wysiew także na rączkach i nóżkach. W przypadku trzydniówki pojawia się także utrzymująca się zazwyczaj przez 3 dni (stąd nazwa choroby) gorączka. Temperatura jest bardzo wysoka, powyżej 39 stopni Celsjusza. Jeżeli na trzydniówkę zachorowało niemowlę, natychmiast należy zgłosić się z nim do lekarza. Jeśli zachorowało starsze dziecko, spokojnie można odczekać z wizytą u lekarza 3 dni. W tym czasie objawy choroby powinny ustąpić.

Odra

Wysypka ma postać żywoczerwonych, zlewających się plam pokrytych drobnymi grudkami. Pierwsze plamy pojawiają się za uszami, następne wysiewają się na twarzy, szyi, tułowiu, rękach i nogach. Odrze towarzyszy kaszel, katar, gorączka, światłowstręt. Na odrę nie ma lekarstwa, można tylko łagodzić kaszel i zbijać temperaturę. Aby złagodzić światłowstręt warto zasłonić okno w pokoju. Przeciw odrze dzieci są obowiązkowo szczepione.

Szkarlatyna

Czerwone krostki zbite w grupki wysiewają się na całym ciele. Szkarlatynie towarzyszy ból brzucha i gardła oraz wysoka gorączka. Już przy pierwszych wysiewach krostek należy udać się do lekarza. Szkarlatyna jest chorobą wywoływaną przez bakterie, jest leczona antybiotykami.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz