Co na podłogę: terakota czy gres?

Porady i informacje

Gres i terakota należą do bardzo popularnych rodzajów płytek ceramicznych. Wybieramy je bardzo chętnie, gdyż są łatwe do utrzymania w czystości, a więc dlatego, że są praktyczne. Ale wybieramy je również dlatego, że wykończona nimi podłoga w kuchni lub łazience lub ściany są po prostu eleganckie. Sprawdźmy, jakie są różnice między terakotą a gresem.

Wspólne cechy

Co na podłogę: terakota czy gres?

Terakotę i gres łączą surowce, które wykorzystywane są do ich produkcji. Oba rodzaje płytek ceramicznych powstają z różnego rodzaju gliny, krzemionki, topików, wody i barwników. Zmieszane w odpowiednich proporcjach są materiałem wyjściowym do formowania płytek. Uformowane najpierw się suszy, następnie płytki wędrują do pieców, gdzie są wypalane w temperaturze od 1000 do 1300 stopni Celsjusza. Charakterystyczne właściwości gresowi i terakocie nadaje wypalanie.

Cechy, którymi wyróżnia się terakota

Terakotą nazwane zostały kamionkowe płytki o powierzchni pokrytej szkliwem. Szkliwo sprawia, że powierzchnia terakoty jest bardzo gładka. Bez problemów płytki terakoty wytrzymają nacisk milionów kroków. Kupujemy je bardzo chętnie z wielu powodów, między innymi dlatego, że posadzka wykończona terakotą jest bardzo łatwa do utrzymania w czystości. Terakota jest mało nasiąkliwa, sprawdza się więc nie tylko na podłogach w łazienkach, można nią wykończyć także posadzkę na balkonie czy tarasie. Wiele osób wybrało terakotę nie tylko na podłogę, ale także na obudowę kominka.

Cechy charakterystyczne dla gresu

Jego inna, mniej popularna nazwa to kamionka szlachetna. Terakota jest mało nasiąkliwa, ale nie dorównuje pod tym względem gresowi, który jest zdecydowanie od niej mniej nasiąkliwy. Proporcje masy, z której powstaje gres są inne niż masy na terakotę; inny jest także sposób formowania gresu. Dzięki temu powstają płytki, które wyróżniają się bardzo wysokim parametrem twardości oraz bardzo niską ścieralnością. Producenci oferują nam bardzo twardy gres naturalny o chropowatej powierzchni (podatny na zabrudzenia) oraz gres szkliwiony.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz