Co powinno nas skłonić do szybkiej wizyty u lekarza okulisty?

Porady i informacje

Co powinno nas skłonić do szybkiej wizyty u lekarza okulisty?Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów. Dostarcza nam mnóstwa informacji na temat otaczającego nas świata. Większość z nas nie docenia go dopóki nie pojawią się problemy z oczami. Co powinno nas skłonić do naprawdę szybkiej wizyty u lekarza okulisty?

Zaburzenia widzenia

Każde zaburzenia widzenia powinny skłonić nas do szybkiego udania się do okulisty. Nie można zwlekać zwłaszcza wówczas, gdy pojawiają się:
– tęczowe lub świetlne koła;
– błyskawice;
– rozbłyski;
– pole widzenia przykryte jest zasłoną w kolorze czarnym bądź czerwonym.
Są to objawy sugerujące, że doszło do odklejenia się siatkówki. Zwłoka może zakończyć się całkowitą utratą wzroku. Jeśli podczas czytania zauważymy, że linijki tekstu stają się krzywe, również powinniśmy szybko udać się do okulisty. Jest to objaw świadczący o zwyrodnieniu plamki żółtej.

Ból gałki ocznej

Jeżeli ból odczuwamy wewnątrz gałki ocznej, może to być sygnał, że doszło do nagłego wzrostu ciśnienia w gałce ocznej. Jest to sytuacja niebezpieczna stąd też nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty. Jeśli ból jest silny, powraca, występuje z bólami głowy, wymiotami, zaburzeniami widzenia i wytrzeszczem gałek ocznych, również czym prędzej powinniśmy udać się do specjalisty. Są to bowiem objawy sugerujące zapalenie nerwu wzrokowego.

Zmiana koloru tęczówki

Mało kto wie, że wraz z wiekiem nasze tęczówki stają się coraz bledsze. Jest to stan całkowicie naturalny. Jeśli jednak zmiana dotyczy tylko jednego oka, powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Jest to jeden z objawów takich chorób, jak:
– jaskra;
– stan zapalny rogówki;
– stan zapalny siatkówki.
Pojawia się również wówczas, gdy doszło do urazu gałki ocznej. Zmiana koloru tęczówki tylko w jednym oku może sugerować również tętniaka. Nie ma więc na co czekać z konsultacją lekarską.

Zaczerwienione spojówki

O ile objaw ten występuje sam na ogół nie ma problemu. Jest wynikiem przesuszenia spojówek. Wystarczy wówczas skorzystać z kropli nawilżających. W sytuacji jednak, gdy przebiega z zaburzeniami widzenia i bólem oczu wizyta u okulisty będzie niezbędna.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz