Co warto wiedzieć o kredycie na mieszkanie?

Porady i informacje

Kredyt, z którego środki zostaną przeznaczone na zakup mieszkania cieszy się w polskich bankach bardzo dużą popularnością. Kredytobiorcami w przypadku tego kredytu są najczęściej ludzie młodzi, którzy nie mają wystarczającej ilości własnych pieniędzy, aby sfinansować zakup własnego, wymarzonego mieszkania. Kredyt mieszkaniowy to wieloletnie zobowiązanie finansowego; warto więc przyjrzeć mu się bliżej jeszcze przed wizytą w banku.

Konieczny wkład własny

Co warto wiedzieć o kredycie na mieszkanie?

Znalezienie dzisiaj banku, który zdecyduje się udzielić kredytu hipotecznego na zakup mieszkania osobom, które nie posiadają wkładu własnego jest bardzo trudne. Wysokość wkładu własnego jest sukcesywnie od kilku lat podnoszona; w związku z tym w większości banków na kredyt mieszkaniowy mogą liczyć tylko osoby, które mają oszczędności, które pokryją wymagane przez nie 20 procent wkładu własnego. W dalszym ciągu są banki, które udzielają kredytów hipotecznych na zakup mieszkania osobom, które mogą zgromadzić tylko 10 procent. Warunkiem uzyskania kredytu przy 10 procentowym wkładzie własnym jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia. Za wkład własny banki uznają w przypadku mieszkania kupowanego z rynku pierwotnego zaliczkę, która została wpłacona na konto dewelopera, a nie tylko gotówkę. To rozwiązanie korzystne dla kredytobiorców.

Wysokość kredytu

Jaki kredyt bank zdecyduje się przyznać zależy od kilku czynników. Przede wszystkim będzie to zależało od tego, jaka jest wartość mieszkania, którego kredytobiorca planuje kupić. Bardzo istotnym czynnikiem, który decyduje o wysokości kredytu jest kondycja finansowa kredytobiorcy. Bank udzielając kredytu hipotecznego na zakup mieszkania bardzo uważnie oceni zdolność kredytową. Wzięte zostaną pod uwagę nie tylko co miesięczne dochody kredytobiorcy, ale także jego stałe wydatki oraz sytuacja rodzinna. Bank przyjrzy się także informacji, które znajdują się w Biurze Informacji Kredytowej; dopiero na podstawie tych wszystkich informacji zostanie podjęta decyzja, co do sumy, którą bank może pożyczyć.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz