Co zrobić, aby ustrzec się hemoroidów

Co zrobić, aby ustrzec się hemoroidów?

Artykuły Medycyna Porady i informacje

Co zrobić, aby ustrzec się hemoroidówHemoroidy to guzki krwawnicze, które ma każdy z nas. O ich istnieniu nie wiemy do czasu, gdy nie obejmuje ich stan zapalny. Stan zapalny powoduje zaleganie w nich krwi, a objawem są problemy z załatwianiem się i ból. Jak uniknąć utrudniającej życie choroby hemoroidalnej?

 

Dieta bogata w błonnik

Błonnik reguluje pracę jelit i zapobiega zaparciom. Stosowanie diety bogatej w błonnik pomoże uniknąć kłopotów z hemoroidami. W jadłospisie musi się jednak znaleźć przynajmniej pół kilograma owoców i warzyw dziennie. Do tego nie może zabraknąć w nim kasz, otrębów, płatków owsianych i pełnoziarnistego pieczywa. Unikajmy za to słodyczy, które działają zapierająco. Warto też pamiętać o dokładnym przeżywaniu każdego kęsa: zjedzone danie zostanie strawione łatwiej i szybciej, a wypróżnienie będzie łatwiejsze.

Dużo pij

Płyny sprawiają, że treść pokarmowa staje się bardziej rzadka, w efekcie stolce są mniej zwarte. 1,5 litra płynów dziennie to minimum. Dzień rozpoczynamy i kończymy od wypicia szklanki wody. W ciągu dnia pijemy soki warzywne i owocowe. Należy rozrzedzić je wodą w proporcji 1:1. Do tego pijemy ziołowe herbatki.

Aktywny tryb życia

Pracę jelit poprawia ruch. Siedzenie nie tylko zwalnia perystaltykę jelit, ale zwiększa nacisk na mięśnie odbytu. Codziennie rano postarajmy się więc poświęcić przynajmniej 15 minut na gimnastykę. 4-5 razy w tygodniu powinniśmy znaleźć czas na bardziej intensywny trening. Każdy dzień powinniśmy zakończyć spacerem.

Skracamy czas przesiadywania w toalecie

Długie posiadywanie na sedesie, rozwiązywanie krzyżówek, czytanie plus napinanie się sprzyjają wysuwaniu się hemoroidów. Dlatego wchodzimy do toalety, wypróżniamy się i wychodzimy. Gdy przewidujemy, że przez pewien czas nie będziemy mieć dostępu do ubikacji, nie zmuszamy się do wypróżnienia – napinanie mięśni nie jest z korzyścią dla guzków krwawniczych.

Aby ustrzec się kłopotów z hemoroidami należy dbać także o higienę miejsc intymnych. Zapalenie okolic odbytu na skutek zaniedbań higieny może skutkować przeniesieniem go na hemoroidy.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz