Co zrobić, gdy dojdzie do ataku astmy?

Co zrobić, gdy dojdzie do ataku astmy?

Alergie i uczulenia Medycyna

Co zrobić, gdy dojdzie do ataku astmy?Na astmę choruje coraz więcej osób. Jej przyczyny nie są do końca znane, na pewno do rozwoju choroby przyczynia się palenie papierosów oraz nieleczona lub źle leczona alergia. Objawy astmy są bardzo dokuczliwe; można je łagodzić lub wręcz uniknąć regularnie przyjmując leki i unikając sytuacji, które wywołują atak choroby. Co jednak zrobić, gdy mimo wszystko pojawi się atak astmy.

Atak astmy: musisz reagować szybko

Duszności nie powinny się pojawić, gdy chorzy biorą leki zgodnie z zaleceniami lekarza. Na atak astmy mimo to należy być przygotowanym. Atak zaczyna się od furczenia, świstów i „grania w piersiach”. Chory z trudem oddycha, nie może przestać kasłać. Bardzo często pojawia się w takiej sytuacji panika, chorzy są przekonani, że za chwile spotka ich coś bardzo złego. Nie można czekać aż dolegliwości zaczną się nasilać. Trzeba od razu sięgnąć po rozszerzający oskrzela, krótko działający lek. Taki środek każda osoba chora na astmę powinna mieć przy sobie. Gdy chory nie ma leku – należy bezzwłocznie zadzwonić po pogotowie. Po pogotowie należy zadzwonić również wtedy, gdy po zażyciu leku objawy nie ustępują, ale nasilają się. Gdy chory jest senny i osłabiony, gdy świszczący oddech i duszności są coraz słabsze, a skóra zaczyna sinieć – to znak, że zaostrzenie choroby jest ciężkie. Jest to już stan zagrażający życiu chorego. Atak astmy mogą wywołać alergeny znajdujące się w pomieszczeniu: kot, pies, kurz. Wtedy ulgę przyniesie wyjście na świeże powietrze.

Co może być przyczyną zaostrzenia choroby?

Astma jest chorobą, na którą chorują zarówno dzieci, jak i dorośli. Zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych przyczyną ataku duszności może być kontakt z alergenami. Bardzo często choroba zaostrza się także na skutek zmian temperatury i sezonowych infekcji górnych dróg oddechowych. Duszności mogą nasilić się także na skutek silnych emocji: strachu, wzruszenia, radości. Zdarza się, że chorzy z różnych przyczyn odstawiają zapisane im przez lekarza leki; w takiej sytuacji na pewno dojdzie do zaostrzenia się choroby.

Więcej informacji znajdziesz na totylkoastma.pl.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić: