Czego nie lubi nasza wątroba?

Medycyna

Czego nie lubi nasza wątroba?Największymi wrogami naszej wątroby są: nadmiar kilogramów, alkohol i wirusy. Jeśli będziemy ich unikać, być może uda nam się uniknąć problemów z wątrobą.

Co i dlaczego szkodzi wątrobie?

Tłuste jedzenie, smażone potrawy, dania fast-food oraz gotowe dania ze sklepu, jedzone w nadmiarze słodycze – to jedni z największych wrogów naszej wątroby. W uniknięciu problemów z wątroba pomoże nam zamiana tłustych mies bogatymi w łatwo przyswajalne białko rybami. Białko to jest niezbędne do odbudowy wątroby. Aktywność enzymów wątrobowych wzmagają także brokuły. Wrogiem naszej wątroby jest także alkohol. Może on powodować nadmierne odkładanie się złogów tłuszczu w jej komórkach, czyli stłuszczenie wątroby. Poważnie ryzykujemy pijąc każdego dnia do obiadu kilka kieliszków wina. Sprawą indywidualną każdego z nas jest, jak szybko alkohol zniszczy nam wątrobę. Na uszkodzenie tego narządu bardziej są narażone kobiety. Sięgajmy więc po alkohol jedynie okazjonalnie. Do stłuszczenia wątroby prowadzi także otyłość i nadmiar kalorii. Dostosuj swoją dzienną dawkę kalorii do wieku, rodzaju wykonywanej pracy i aktywności fizycznej. Wątrobę mogą uszkadzać leki, które właśnie w niej są metabolizowane. Toksyczność leków zależy od tego, ile naraz leku zażyjemy oraz od tego, jak długo je przyjmujemy. Największym wrogiem wątroby są leki przeciwbólowe.

Wirusy

Wątrobie szkodzą również tak zwane „żółte” wirusy, które mogą wywołać jej stan zapalny. Są to:

  • wirus typu A. Można się nim zarazić jedząc surowe owoce morza lub pijąc zanieczyszczoną wodę. Do zakażenia najczęściej dochodzi w czasie podróży po krajach tropikalnych z niskim stopniem higieny;
  • wirus typu B. Do zakażenia dochodzi podczas kontaktów seksualnych, najczęściej jednak w trakcie zabiegów kosmetycznych, medycznych i dentystycznych;
  • wirus typu C. Do zakażenia może dojść podczas kontaktu z krwią lub kontaktów seksualnych.
  • Przeciw WZW typu B warto się zaszczepić. Przyjęcie cyklu trzech dawek w większości daje odporność na całe życia. Przeciw WZW typu A powinny zaszczepić się osoby, które wybierają się do krajów południowych.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić: