Czy chrapanie trzeba leczyć?

Porady i informacje

Czy chrapanie trzeba leczyć?Chrapanie to przykry odgłos, który pojawia się w czasie snu. Niektóre osoby chrapią sporadycznie, inne robią to każdej nocy. Są sytuacje, kiedy chrapanie wymaga leczenia.

Czym jest bezdech senny?

Osoby, które chrapią mogą mieć przerwy w oddychaniu. Są one nazywane przez lekarzy bezdechem sennym. Osoba, która cierpi na tę przypadłość nie oddycha, w czasie bezdechu wybudza się na kilka sekund nie mając o tym świadomości. Są osoby, które w ciągu 8 godzin snu mają nawet kilkaset bezdechów. Osoby te taką samą ilość razy wybudzają się ze snu. O objawach bezdechu może więc świadczyć zmęczenie, problemy z koncentracją w ciągu dnia i senność. Do tego każdy bezdech jest przyczyną niedotlenienia. Może więc prowadzić do rozwoju nadciśnienia, być przyczyną udaru lub zawału.

Jak pokonać chrapanie?

Bardzo często przyczyną chrapania jest nadwaga, palenie papierosów i picie alkoholu. Tak więc rzucenie palenie, unikanie alkoholu i zrzucenie nadwagi mogą nam pomóc w pozbyciu się chrapania. Możemy także wypróbować specyfiki dostępne w aptekach. Jeśli sposoby te nie pomogą, a bezdechy zdarzają się nam kilka razy w ciągu jednej nocy, musimy odwiedzić lekarza. Jeśli przyczyną chrapania jest skrzywiona przegroda nosowa lub przerośnięte migdałki, wystarczy zabieg chirurgiczny w czasie, którego zostaną one usunięte, aby problem przestał istnieć. U niektórych pacjentów wykonywany jest zabieg koblacji, który zmniejsza masę języka i podniebienia. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, ale nie jest refundowany. Wiele osób, które cierpią na bezdech senny muszą spać w tak zwanej masce CPAP. Maska jest refundowana. Raz na pięć lat chorzy mogą otrzymać refundację, która wynosi 70 procent jej ceny.

Chrapanie to nie tylko przykry odgłos dla osób, z którymi dzielimy sypialnię. Może on oznaczać poważne problemy zdrowotne, jeśli w czasie snu dołączą do niego problemy z oddychaniem. Czasem więc chrapanie trzeba leczyć, aby uniknąć takich powikłań jak na przykład nadciśnienie, zawał serca czy udar.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić: