Czy da się uratować słabe paznokcie?

Czy da się uratować słabe paznokcie?

Porady i informacje

Czy da się uratować słabe paznokcie?Wizytówką kobiecych dłoni są zdrowe paznokcie. Wiele kobiet narzeka jednak, że ich paznokcie rozdwajają się i są bardzo kruche. Jak dbać o paznokcie? Jakich składników odżywczych potrzebują? Czy zła kondycja paznokci jest procesem odwracalnym?

Dlaczego paznokcie są w złej kondycji?

Przyczyną problemów z paznokciami jest kilka. Na kondycji płytek niekorzystny wpływ ma częste i długie moczenie dłoni w wodzie, kontakt z detergentami, naklejanie sztucznych paznokci, osłabienie organizmu po chorobie, niewłaściwa dieta.

Jakich składników szukać w preparatach na paznokcie?

W tabletkach na paznokcie warto szukać między innymi biotyny. Jej niedobory zdarzają się stosunkowo często u amatorów kawy i palaczy. Poziom biotyny w organizmie może spaść także po kuracji antybiotykami. Skład preparatów witaminowo-mineralnych na paznokcie zależy od producenta danego preparatu. Niektórzy dodają do nich retinol, który jest pierwotną witaminy A. Częstym składnikiem preparatów na paznokcie jest także witamina E, cynk, krzem, wapń, żelazo. Preparaty na paznokcie poprawiają także kondycję włosów. Nie można jednak oczekiwać, że kondycja paznokci ulegnie natychmiastowej poprawie. Gdy niedobory składników odżywczych są bardzo duże, gdy trwają od dłuższego czasu, kuracja może potrwać nawet 3 miesiące. Ponieważ po tym czasie należy ją przerwać i wznowić po pewnym okresie przerwy, nawet dłużej niż 3 miesiące.

Wsparcie dla kuracji tabletkami

Przede wszystkim musimy zmodyfikować dietę. Codzienny jadłospis powinien składać się z porcji chudego mięsa, ryb morskich, płatków owsianych, razowego pieczywa, warzyw, owoców, oleju roślinnego. Jeżeli w naszym jadłospisie brakuje jednego lub więcej z tych produktów, całemu organizmowi, a więc także paznokciom brakuje składników odżywczych.

Problemy z paznokciami są skutkiem nie tylko złej diety i niewłaściwej pielęgnacji. Mogą też sygnalizować kłopoty ze zdrowiem, nie przeciągajmy więc samodzielnej kuracji zbyt długo, gdyż bez wyleczenia ogólnoustrojowej choroby, problemy i nie znikną.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić: