Czy można dożyć stu lat?

Czy można dożyć stu lat?

Zdrowie

Zdaniem naukowców, każdy z nas może dożyć w dobrym zdrowiu stu lat. Sposoby na wydłużenie sobie życia wbrew pozorom są bardzo proste: musimy jeść mniej, nie dostarczać organizmowi zbyt wiele kalorii i być aktywni fizycznie.

W swoim życiu pewne zmiany możemy wprowadzić od razu bez większych wyrzeczeń. Oto, co możemy dla siebie zrobić natychmiast.

Rzucamy palenie

Zmniejszmy ryzyko przedwczesnej śmierci, gdy postanowimy rzucić palenie. Osoby, które palą papierosy narażone są na wiele chorób, między innymi nowotwory, nadciśnienie, choroby układu krążenia.

Dzielimy każdy posiłek na pół

Codziennie zjadamy trzy główne posiłki i dwie przekąski. Porcje powinny być niewielkie, ale za to bogate w warzywa i owoce. Wybierajmy warzywa korzeniowe i owoce o  niskim IG. Dostarczymy organizmowi w ten sposób mniej kalorii i nie przytyjemy, a to gwarantuje nam dłuższe życie.

Jemy jak wegetarianie

Jadłospis, który zapewnia długowieczność prawie w stu procentach oparty jest na produktach pochodzenia roślinnego (strączkach, warzywach, owocach) oraz na rybach. Ryby jemy 2-3 razy w tygodniu. Starajmy się kupować takie ze sprawdzonych źródeł, aby nie było ryzyka, że zawierają metale ciężkie. Ograniczamy także tłuszcze zwierzęce, które podnoszą poziom złego cholesterolu. Zamiast nich stosujemy tłuszcze roślinne.

Pozbywamy się tłuszczyku z brzucha

Jest to tak zwany tłuszcz trzewny. O tym, że mamy go za dużo świadczy obwód naszej talii: ponad 88 cm u pań i powyżej 102 cm u panów. Obwód, który przekracza te wymiary, dwukrotnie zwiększa ryzyko nadciśnienia i zachorowania na cukrzycę typu 2. Tłuszcz trzewny zbiera się w jamie brzusznej, uwalnia szkodliwe związki, które wzmagają odczyn zapalny i zwiększają krzepliwość krwi. Nie można go odessać, można się go pozbyć tylko za pomocą diety i aktywności fizycznej.

Urozmaicamy posiłki

Do prawidłowego funkcjonowania organizm potrzebuje składników odżywczych. Są nimi: białko, węglowodany, tłuszcze, witaminy, sole mineralne, woda. Aby je dostarczyć musimy zadbać o to, aby nasz jadłospis był urozmaicony.

Dbamy o jelita

Zadbać należy także o jelita i równowagę mikroflory jelitowej. Niestety, ta ostatnia może być zaburzona np. w wyniku antybiotykoterapii. Wówczas należy zastosować odpowiedni probiotyk. Jaki? Dowiedz się więcej!

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić: