Czy od Facebooka można się uzależnić?

Czy od Facebooka można się uzależnić?

Porady i informacje

Internet towarzyszy nam na każdym kroku. Daje on ogromne możliwości. Jedną z nich są serwisy społecznościowe, wśród których największą popularnością cieszy się Facebook. Wiele osób korzysta z niego praktycznie codziennie. Są również tacy, którzy nie wyobrażają sobie dnia bez Facebooka. Czy w związku z tym można mówić o uzależnieniu? Czy od Facebooka można się uzależnić? Zobaczmy.

Jak wiele czasu spędzamy na Facebooku?

Trudno na to pytanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Każdy z nas poświęca na Facebook różną ilość czasu. Są jednak i tacy użytkownicy tego popularnego serwisu społecznościowego, którzy w ogóle nie mają umiaru. Na korzystanie z Facebooka poświęcają każdą wolną chwilę. Kiedy z jakiegoś powodu nie mogą tego zrobić, zaczynają się denerwować, robią się nierzadko nawet agresywni.

Czy od Facebooka można się uzależnić?

Czy istnieje uzależnienie od Facebooka?

Tak naprawdę uzależnić można się od wszystkiego. Nie tylko alkohol i narkotyki uzależniają. W przypadku Facebooka i Internetu możemy mówić o bardzo silnym uzależnieniu psychicznym. Nie ma w tym przypadku uzależnienia fizycznego.

Jak może objawiać się uzależnienie od Facebooka?

Tak jak w przypadku innych uzależnień, tak również w przypadku Facebooka pojawia się bardzo silna potrzeba korzystania z serwisu. Jest to wręcz przymus, który pokonać jest bardzo trudno. Jeśli z jakiegoś powodu nie można z serwisu skorzystać, pojawia się zdenerwowanie czy nawet agresja, o której wspomnieliśmy już wcześniej. Osoba, która uzależniła się od Facebooka rezygnuje z dotychczasowych przyjemności na rzecz serwisu. Nie interesuje ją praca czy życie rodzinne. Jeśli uzależnienie jest już zaawansowane, może nawet przestać chodzić do pracy. Konsekwencje takiego uzależnienia mogą być tragiczne.

Czy można sobie poradzić samodzielnie?

Trzeba jasno powiedzieć, że jest to bardzo trudne. Tak naprawdę mało kto jest w stanie uporać się z takim uzależnieniem bez pomocy specjalisty. Najlepszym rozwiązaniem okazuje się być więc udanie się do terapeuty uzależnień. Na szczęście dzisiaj nie ma problemu ze znalezieniem fachowca, który specjalizuje się w leczeniu uzależnień behawioralnych.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz