Czy PMS to choroba

Czy PMS to choroba?

Medycyna Porady i informacje

Czy PMS to chorobaPrzed krwawieniem miesięcznym zdecydowana większość kobiet uskarża się na liczne, nieprzyjemne objawy – wzdęcia, bóle głowy czy bolesność piersi. To objawy, które są spójne dla zespołu napięcia przedmiesiączkowego – PMS. Czy jest to choroba, czy tylko dolegliwość, która ściśle wiąże się z fizjologią kobiety?

Czym jest PMS?

PMS, czyli skrót od angielskiego terminu „premenstrual syndrome” dotyczy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, z którym wiąże się wiele objawów, jakie kobiety odczuwają regularnie na 7-10 dni przed pojawieniem się miesiączki. Im bliżej krwawienia, tym objawy PMS stają się bardziej nasilone, przez co u wielu pań wykluczone jest normalne funkcjonowanie. Co ciekawe, w charakterystykę zespołu napięcia przedmiesiączkowego wpisane jest ustępowanie większości objawów związanych z tym syndromem w momencie wystąpienia krwawienia związanego z normalnym cyklem menstruacyjnym.

Czy każda kobieta ma PMS?

Trudno oszacować skalę występowania zespołu napięcia przedmiesiączkowego, ponieważ objawy charakterystyczne dla niego mogą występować z różnym nasileniem. Dla wielu kobiet są one tak nierozerwalnie związane z miesiączką, że zaczynają je kompletnie ignorować. Niemniej na co najmniej jeden z objawów PMS w okresie przedmiesiączkowym uskarża się około 80 proc. kobiet w wieku rozrodczym. U co 20 kobiety występują z kolei symptomy ciężkie postaci PMS, które obejmować mogą nie tylko objawy fizyczne, takie jak wzdęcia, bóle głowy i ból piersi, ale równie objawy natury psychicznej: depresja, niepokój, drażliwość itp.

Czy PMS jest jednostką chorobową?

PMS zasadniczo nie jest chorobą, a zespołem objawów, który obejmuje nawet 300 różnych symptomów – psychicznych i somatycznych. Kobiety z PMS czują się rozdrażnione, mogą łatwo się denerwować, wykazywać zachowania agresywne, ale i popadać w stany depresyjne.

Niektórzy lekarze i spore grono kobiet cierpiących na PMS stoi na stanowisku, że jest ono realnym problemem medycznym i spełnia konieczne wymogi do uznania go przez Światową Organizację Zdrowia za chorobę. Na szczęście są już leki na zespół napięcia przedmiesiączkowego, które mogą zniwelować odczuwane objawy.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić: