Czym objawia się atopowe zapalenie skóry?

Medycyna

Czym objawia się atopowe zapalenie skóry?

Alergie utrudniają codzienne życie, powodują dyskomfort i pogarszają samopoczucie, niezależnie od ich rodzaju. Jedną z poważnych chorób na tle alergicznym jest atopowe zapalenie skóry. Pojawia się i nasila wraz z innymi reakcjami uczuleniowymi, na przykład na jedzenie, pyłki, składniki kosmetyków.

Chorzy muszą poznać tajniki odpowiedniej pielęgnacji, by zmniejszyć dwój dyskomfort. Na czym dokładnie polega atopowe zapalenie skóry i jak należy postępować w przypadku zauważenia objawów?

Skąd bierze się AZS?

Do głównych przyczyn występowania tej choroby można zaliczyć dziedziczną skłonność, zaburzenia działania układu immunologicznego, a także występujące w środowisku alergeny. Bardzo często wystąpienie AZS (skrót od atopowe zapalenie skóry) jest warunkowane wszystkimi tymi przyczynami jednocześnie lub pewnymi ich kompilacjami.

Jak się objawia?

Głównym objawem choroby jest silny świąd skóry. Na skórze często występują widoczne wykwity (egzema). Skóra atopowa charakterystycznie reaguje na obecność alergenów – kurzu, sierści zwierząt, mocnych środków czyszczących i wielu kosmetyków. Na skórze występują tak zwane ogniska rumieniowe, oraz spowodowane drapaniem się przeczosy. Nieleczone, przewlekłe atopowe zapalenie skóry (inaczej „AZS”) może prowadzić do liszajowacenia.

Brak skutecznego lekarstwa

Niestety, nie istnieje lekarstwo mogące całkowicie wyleczyć AZS. Choroba ta ma bardzo wiele przyczyn, zaostrza się w wielu okolicznościach i nie sposób wskazać jednego jej źródła. Często jest to dziedziczna, przekazywana w genach skłonność, z którą trudno jest walczyć. Nie istnieje więc żaden lek, poza leczeniem objawowym.

Minimalizowanie objawów

Dobrze dobrane kosmetyki pielęgnacyjne i maści pozwalają zminimalizować obawy choroby. Zaufany lekarz i ścisłe stosowanie się do zaleceń mogą ochronić przed przykrymi objawami na bardzo długi czas. Atopowe zapalenie skóry leczy się więc objawowo w szczególności za pomocą maści, kremów, miejscowo stosowanych na skórę preparatów antyhistaminowych. Zadaniem stosowanych substancji jest przede wszystkim zmniejszenie zapalenia i reakcji alergicznej. W ciężkich przypadkach podaje się także antybiotyki oraz glikokortykosteroidy. Osoby z atopowym zapaleniem skóry powinny także dbać o to, by nie dopuścić do przesuszenia i podrażnienia. W tym celu stosuje się hipoalergiczne preparaty i emolienty. Dowiedziono także, że objawy mocno zaostrza stres. Jeśli więc chory cierpi na zaburzenia nastroju lub prowadzi bardzo wymagający tryb życia, niekiedy bardzo pomocna okazuje się psychoterapia.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić: