Czym są badania kliniczne i jakie prowadzi się w Polsce?

Czym są badania kliniczne i jakie prowadzi się w Polsce?

Medycyna

Badania kliniczne to specjalny rodzaj eksperymentów, których celem jest na przykład sprawdzenie czy nowa metoda leczenia rzeczywiście działa, albo czy lek, który ma zostać wprowadzony na rynek jest w pełni bezpieczny. Wykonywanie tego rodzaju badań jest konieczne, jeśli ludzie naprawdę chcą poznać skuteczność jakiejś metody i leku. A ponieważ każdy chciałby kupować coś o udowodnionym działaniu, co posiada określone plusy (choć czasem bywają i minusy), firmy farmaceutyczne prowadzą wiele różnorodnych badań klinicznych. Prowadzi je również marka Roche! Co warto wiedzieć na ten temat?

Badania kliniczne – wyjaśnienie terminu

Badania kliniczne to sprawdzona metoda by wprowadzać innowacje w świecie medycyny. Dzięki nim można zweryfikować przydatność jakiegoś produktu, który dopiero zostanie wprowadzony na rynek, albo też już jest dostępny dla klientów. Tego rodzaju badania prowadzone są w różnych krajach – najczęściej równolegle. Zwykle to międzynarodowe projekty badań, od których wyników naprawdę wiele zależy. Dlatego też prowadzą je znane i cenione firmy farmaceutyczne, które ręczą za prawidłowość prowadzonych testów i prawdziwość końcowych wyników.

Czym są badania kliniczne i jakie prowadzi się w Polsce?

Badania kliniczne w Polsce

W Polsce również prowadzone są badania kliniczne. Wciąż postępuje proces poszukiwania innowacji, mających na celu polepszenie zdrowia pacjentów na całym świecie. W tym celu jednak należy poszukiwać nowych metod i nowych lekarstw – w czym marka Roche przoduje. Od roku 1999 zrealizowała aż 350 badań klinicznych, w których wzięło udział łącznie aż 20 tysięcy polskich pacjentów. Polska jest wyróżniona również z innego powodu – to właśnie u nas, w Warszawie, mieści się Regionalne Centrum Badań Klinicznych dla Europy Środkowo-Wschodniej. To właśnie w Warszawie zarządza się badaniami klinicznymi, prowadzonymi w 11 państwach Europy.

Nauka Ratuje Życie

W roku 2017 wystartował w Polsce program Nauka Ratuje Życie, a badania kliniczne są jedną ze składowych jego ważnego filaru – inwestycji w polską gospodarkę. Rzeczywiście, tylko w zeszłym roku inwestycje marki Roche w same badania kliniczne wyniosły około 1 miliard złotych.

Więcej o projekcie dowiesz się na stronie

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić: