Czym są wakacje kredytowe?

Czym są wakacje kredytowe?

Porady i informacje

Każdy kredyt, a szczególnie hipoteczny, jest dużym obciążeniem domowego budżetu. Do tego kredyt hipoteczny zaciągany jest na kilkanaście lat, w czasie jego spłaty każdy kredytobiorca może mieć problemy finansowe. Jeśli w domowym budżecie zabraknie środków na spłatę kolejnej raty, nie można udawać, że nie ma problemu. Sposobem na rozwiązaniem przejściowych problemów finansowych mogą być wakacje kredytowe. Jakie korzyści to rozwiązanie przynosi? Czy można z niego skorzystać w każdym banku?

Wakacje kredytowe to potoczne określenie zawieszenia spłat kredytu. W większości banków wakacje kredytowe to rozwiązaniem, które pozwala zawiesić spłatę kilku, a nawet kilkunastu rat. Banków, które dają możliwość zawieszenia kilkunastu rat jest jednak bardzo mało. Dobra wiadomość dla kredytobiorców jest taka, że nie w każdym banku wniosek o wakacje kredytowe musi zostać umotywowany. Warto jednak pamiętać o tym, że wakacje kredytowe to rozwiązanie,z  którego w większości banków podczas spłacania jednego kredytu można skorzystać tylko raz. Nie można więc decyzji podejmować pod wpływem chwilowych emocji.

Na jaki długi okres kredyt może zostać odroczony oraz zasady jego późniejszego spłacania, są kwestią, która zostanie indywidualnie ustalona między bankiem a kredytobiorcą. Każdy bank prowadzi bowiem własną politykę; wszystkie banki są jedna w jednym punkcie zgodne: z kolejnymi ratami kredytobiorca nie może już nigdy więcej się spóźnić. Jest to zachowanie, którego banki nie tolerują.

Większość banków nie pobiera żadnych opłat w związku z udzieleniem klientom wakacji kredytowych. Ale są także pewne wyjątki. W niektórych bankach wakacje kredytowe wiążą się z dodatkowymi opłatami. Dla kredytobiorcy takie rozwiązanie może okazać się bardzo niekorzystne; dlatego przed złożeniem wniosku należy bardzo dokładnie wypytać o to, na jakich zasadach w danym banku przyznawane są wakacje kredytowe.

Czasowe zawieszenie spłaty kredytu to rozwiązanie awaryjne, raty muszą zostać spłacone wcześniej czy później.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić: