Dlaczego maluchy gorączkują?

Medycyna Porady i informacje

Dlaczego maluchy gorączkują?Najczęściej temperatura rośnie, kiedy dziecko ma infekcję. Ale przyczyn gorączki u dzieci może być więcej.

Ból brzuszka

Bardzo często maluchy cierpią z powodu skurczowych bólów brzuszka. Jeśli do tego pojawiają się wymioty, biegunka, a temperatura ciałka przekracza 39 stopni Celsjusza, to prawdopodobnie doszło do zakażenia jelitowo-żołądkowego. Na tak zwaną grypę żołądkową maluchy (także osoby dorosłe) najczęściej chorują w sezonie jesienno-zimowym. Rodzice powinni pamiętać, aby w czasie infekcji podawać dziecku duże ilości płynów (najlepiej małymi łykami), aby zapobiec odwodnieniu organizmu.

Trzydniówka

Najczęściej chorują na nią dzieci od 3 do 36 miesiąca życia. Choroba jest wywołana wirusem Herpes, po przechorowaniu organizm jest odporny do końca życia. Trzydniówce towarzyszy nie tylko wysoka gorączka (może sięgnąć nawet 40 stopni Celsjusza), ale także wysypka. Pojawia się ona po trzech dniach od początku infekcji.

Wyrzynają się ząbki

U dzieci, którym wyrzynają się ząbki bardzo często pojawia się stan podgorączkowy. Dziecko zaczyna się bardzo mocno ślinić, dziąsła są bolesne i zaczerwienione. U ząbkującego dziecka nie ma potrzeby obniżania temperatury, warto jednak stosować preparaty, które złagodzą ból dziąseł.

Zapalenie ucha

O stanie zapalnym ucha świadczy nie tylko gorączka dochodząca do 39 stopni Celsjusza, ale także ból ucha, nudności oraz wymioty. Bardzo często zapalenie ucha ustępuje samoistnie, stąd też nie podaje się antybiotyków, a jedynie leki na obniżenie gorączki. Antybiotyki podaje się dzieciom, które mają mniej niż dwa lata. Podanie antybiotyku jest konieczne także wtedy, kiedy gorączka po upływie 48 godzin nadal się utrzymuje.

O stanie podgorączkowym mówimy, kiedy temperatura ciała podnosi się do 37,8 stopni Celsjusza (prawidłowa wynosi 36,6-37 stopni Celsjusza). Takiej temperatur nie ma potrzeby obniżać. Zbijamy temperaturę, kiedy przekracza ona 38 stopni Celsjusza. Z gorączkującym niemowlakiem rodzice/opiekunowie powinni zgłosić się natychmiast do lekarza.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić: