Redakcja

Dlaczego mam obrzęki?

Dlaczego mam obrzęki?Przyczyną obrzęków mogą być zaburzenia hormonalne, choroby serca, zatrzymanie wody w organizmie. Mogą objąć tylko fragment ciała, ale mogą też objąć cale. Ustalenie ich przyczyny ułatwi dobranie właściwej metody leczenia.

Opuchnięte kostki

Mogą świadczyć o wielu problemach, między innymi o nieustabilizowanym nadciśnieniu tętniczym lub niewydolności serca. Jeśli przyczyną obrzęków jest niewydolność serca, to obrzęk pojawia się symetrycznie na obu nogach, z czasem występuje on nie tylko wokół kostek, ale przesuwa się wyżej. Kiedy opuchlizna pojawia się każdego wieczoru, skonsultujmy się z lekarzem.

Opuchnięte dłonie

Jeśli pojawiają się u miesiączkujących kobiet w drugiej połowie cyklu, mogą świadczyć o syndromie napięcia przedmiesiączkowego. Dłonie bardzo często puchną w czasie upałów, sygnalizują zaburzenia w gospodarce elektrolitami. Jeśli opuchlizna pojawia się w okolicach stawów, może być sygnałem reumatoidalnego zapalenia stawów.

Opuchlizna na powiekach

Może być objawem alergii. Jeśli jednak mamy nie tylko opuchnięte powieki i oczy, ale także oczy nas pieką i są zaczerwienione, może to być sygnał gradówki, zapalenia spojówek, jęczmienia lub zapalenia brzegów powiek. Doraźnie pomoże nam przemywanie oczu roztworem soli fizjologicznej. Po kilku dniach powinniśmy poczuć poprawę. Jeśli nie, skontaktujmy się z okulistą.

Opuchlizna na całym ciele

Nasze ciało może puchnąć, kiedy doskwiera nam zespół nerczycowy. Ale obrzęki na twarzy, kostkach lub dłoniach mogą także sygnalizować niedoczynność tarczycy. Jeśli obrzęki pojawią się w różnych częściach ciała, jeśli nie ustępują po zwiększeniu ilości wypijanych płynów, zawsze należy udać się do lekarza w celu przeprowadzenia dokładnych badań. Dopiero ich wyniki wskażą przyczynę problemów i umożliwią zastosowanie właściwego leczenia.

Sporadycznie obrzęki mogą pojawić się u każdego z nas, wystarczy, że w ciągu dnia będzie panował upał. Często jednak obrzęki sygnalizują, że w naszym organizmie dzieje się coś niedobrego. Nie lekceważmy ich, jeśli pojawiają się regularnie.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *